10 Belirti Gizli Şeker Hastalığına İşaret Ediyor. Mutlaka Önlem Alın!

10 Kasım 2020

Şeker hastalığının başlangıcı olarak biliniyor gizli şeker. Başka bir deyişle Şeker hastalı öncesi sebep olarak adlandırılıyor. Gizli şekeri olan kişilerin, diyabete dönmemesi için, daha sağlıklı beslenmeli, kilo vermeleri ve egzersiz yapmaları öneriliyor. Şeker hastalığını önlemek için Endokrin' uzmanı ile görüşerek önlem alınmalıdır. Gizli şeker nasıl anlaşılır? nasıl önlem almalı? merak ettikleriniz yazımızın devamında..

Gizli şeker hastalığının 10 belirtisi

1- Sık idrara çıkma ve çok susamak

Gün içinde 4 yada 6 kereden daha fazlamı tuvalete çıkıyorsunuz? Günlük yaşamınızda çok fazla su içmenize rağmen hala susuyormusunuz? Bu anlattıklarımız vücudun değişik normal değişkenliklerinden ve dış faktörlerden kaynaklansa da, bütün diyabet belirtileri bu semptomları göstermektedir. Kan şekeri yüksek olması, böbreklerde çok daha fazla idrar üretmeye sebep olur. Bu belirtiler tip 1 tip 2 ve de prediyabet için geçerlidir.

2- Anlam verilemeyen kilo kaybı

İdrara çok fazla çıktığınızda, vücutta aşırı derece de glikozu attığınızda, bunla beraber kaloride yakmış oluyorsunuz. Bunun sonucunda vücudun yakması için kalorinizi az almanıza ve daha hızlı kilo kaybına sebep olabiliyor. Burada ki belirti tip 1 de daha fazladır.

3- İyileşemeyen maya, deri enfeksiyonu ve morluk

İyileşme süresinin sonsuza dek sürebilen bir kesik, morluk yada enfeksiyonunuz mu var? Uzun süren yüksek kan şekerinin ciltte iyileşmeyi yavaşlatır ve kişiyi enfeksiyona karşı daha duyarlı duruma getirebilir. Maya enfeksiyonu hem kadın hem erkekte yaygın olur. bunun belirtileri ise tip 1 tip 2 için geçerli.

4- Susuzluk ve ağız kuruluğu

Bir çok semptomlarda olduğu gibi aynı şekilde yüksek kan şekerinden kaynaklıdır. Şeker seviyesi yüksek olması sürekli idrara çıkmanıza ve susamanıza sebep olur. Bu nedenle doymak bilmeyen bir susuzluğa neden olur. tip 1 tip 2 semptomudur.

5- Yemekten sonra iştah artması

Yemek yediğiniz halde hala kendinizi aç hissediyorsanız eğer, diyabet olabilirsiniz. Şeker hastası olanlarda vücutlarında ayrıca glikoz vardır. Bu nedenle hücreler onu normal bir şekilde ememiyor. Vücut glikozu fazladan yakıt olarak yakamaz, bu nedenle idrar ile atmaya çabalar. Bu sebeple vücudunuz daha çok yakıt istemesine ve bu nedenle fazladan yemenize yol açar. Bununla beraber vücut ya kilo alır yada kilo kaybeder. Tip 1 tip 2 diyabet olan kişilerin yemek yedikten sonra çok fazla acıkma hisseder. Ayrıca erken uyarı işareti belirtisi olarak prediyabette yaygın.

6- Çok fazla yorgunluk

Şeker hastası kişilerde çok fazla yorgunluk olur ve doktorlar hala nedenini araştırmaktadır, yalnız bilim adamları ve doktorlar bu belirtilerin normal bir şikayet olduğunda hemfikirler. Belirtiler kronik yorgunluk sendromu olarak taklit eder ve çoğu diyabet hastası bunun ikinci tanı olarak düşünür.

7- Mide bulantısı, kusma yada göbekte ağrı

Ağrı nedeni, vegus siniri ile ilişkili olup sinir hasarına ve tedavi edilmezse diyabet hastalarında yaygındır. Vejetaryen sinirlerin hasar görmesine ve sindirimin yavaşlamasına neden olur ve ağrı artar. Bunun yanı sıra kusma ve bulantı da olabilir. Tip 1 tip2 şeker hastaları bunu yaşar yalnız ilk olanı çok daha yaygın.

8- Titreme hissetmek

Kan şekerinizde değişim olduğunda titreme hissedebilirsiniz. Bu durumun aniden düşüş yada artış şeklinde olabileceğini unutmayın. Kan şekerinin sağlıklı seviyede olması için stabilize etmek ve korumak için her ikisini de etki eden bu semptomu kaldırabilir.

9- Karıncalanma

Bacak, kollar, elleriniz yada ayaklarınız anlatamayacağınız şekilde uyuşma ve karıncalanma oluyor mu? Nedeni diyabetik nöropati olabilir. Sinirlerde oluşan zarar oluşması nedeniyle diyabetik semptomun ortaya çıkabilmesi çok uzun yıllar sürebilir. Eğer teşhis edilmediyse ve yüksek kan şekeri ile yaşamaya devam ediyorsanız, Bu sizin ilk belirtiniz olabilir. Bu etkiler her iki türü etkileyebilmektedir.

10- Bulanık görme durumu

Gözlerde bulanıklık bir çok kişide gözden kaçabilir ve daha erken semptom sayılır. İlk yapacağınız şey bir göz doktoruna gitmek olacaktır. Tedavi edilmediği takdirde bulanık görme durumunuz diyabetik retinopatiye dönüşebilir ve bunun sonunda kör olabilirsiniz. Ani şekilde bulanık görme durum oluyorsa, bir hekime görünmenizde fayda vardır.

Gizli şeker nasıl anlaşılır?

Açken kan şekeri oranınız 100 ve 126 mg/dl arasındaysa, gizli şeker var demektir. Bazen kan şekeri olması gereken 100 mg/dl'nin altında ise ozaman OGTT dediğimiz şeker yükleme testinde, 2. saate şeker oranınız 140-120 mg/dl arasında olması sizin gizli şeker olduğunuzu söyleyebiliriz. Yeni araştırmalar sonucunda OGTT sıralamasında 1. saate şeker oranınız 156 mg/dl'den fazla olması, gizli şeker olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...