20 Yıl Önceden Başlıyor Alzheimer ( alzaymır ) Dikkat Edilecekler ve Uygulamalar

11 Ağustos 2020

Onca insan bu hastalıktan kurtulmak isterken, alzhemer'in engellemek zaruri hale gelmiştir.Tedaviler için araştırmalar devam etse de erken teşhis ve yeteri kadar uygulanan bakım bu hastalığı olan insanlar için oldukça önemlidir. Her sene alzheimer teşhisi konan binlerce insan var.Bu hastalığa neden olan nedenler 20 yıl önceden başlıyor.

 

Belirtileri nedir

1.Ara ara yaşanan hafıza kaybı

İlk ve yaygın belirtileri arasında gelir unutmak.Zaman zaman önemli konuları unutmak sürekli aynı konulardan bahsetmek alzheimer'ın ilk dönemlerinde sıkça görünen teşhisler arasında.

Olması gereken: zaman zaman adları yada yapılacak işleri unutup sonradan hatırlamaktır.

 

 

 

2.Yapmamız Gereken İşlerde Zorlanmak

Bu hastalığa sahip kişiler sürekli günlük görevlerini yapmakta yada bitirmekte zorlandıkları gözlemlenir.Bu kişiler sofra hazırlamakta yada iş planı yapmakta, yapılması gerekenleri sıra halinde akıllarında tutamazlar.

Normal olması gerekeni:Bazen yaptığı şeylerin nedenini unutup yada söylemek istediklerini daha sonradan hatırlayabilmek.

3. Konuşmada yada Yazmada Gelişen Belirtiler

Alzheimer hastalığını yaşayan kişiler çok kolay yada değişik gelen kelimeleri unuturlar.Bu sebepler onların konuşmalarını ve yazı yazmakta zorlandıklarını gösterir. ( Küpe ) kelimesini söylemekte zorlanırlar onun yerine kulakta kullanılan cümlesini kullanırlar.

Normal olan: Bazen olması gereken cümleyi hatırlamakta zorlanma.

 

4. Yeri ve Zaman Karıştırma

Alzheimer hastaları genellikle evlerinin yollarını bulamazlar ve gittikleri yere nasıl geldiklerinin bile farkında değildirler.Alzheimer hastalığının başlangıç evresinde olan insanlar bir anda nereye gideceklerini veya o an nerde olduklarını unutabilirler.

Eşyaları koydukları yeri Hatırlayamama yada yanlış yere koyma

Alzheimer hastalığı başlangıç everesinde olan insanlar evdeki eşyaları koyulmaması gereken yerlere koyabilirler.Örnek verecek olursak tereyağını alıp banyo dolabına koymak, elbiseyi buzdolabına koymak gibi.Genelde sonradan hatırlayıp koyduğu eşyayı doğru yere koyarlar.

Soyut olarak düşünmeyi ve bazı nesnelerin ne için kullanıldığını bilememe

Alzheimer hastalarının büyük çoğunluğu hangi nesnenin ne işe yaradığını ne için kullanıldığını veya hangi rakamların ne olduğunu bilememe gibi zihinsel işlevde zorluklar yaşayabilir.

Sosyallikten Uzaklaşmak

Alzheimer belirtilerinin erken anlaşılmasındaki önemli belirtilerden birisi de arkadaş aile ve sosyal yaşamdan uzaklaşmaktır.Buna verilebilecek örnekler arasında ilk olarak tv karşısında saatlerce tepkisiz oturmak.Sohbet etmemek , Fazla uyku hali.Hatta bazen çok fazla sinirli olma durumları da gözlenebilir.

Bu Amansız Hastalığı Önlemek İçin Neler Yapılır ?

  • Bol bol spor ve egzersiz yapmak alzheimer olma riskinizi en aza düşürür.Egzersiz ve spor vücudumuzdaki kan akışını hızlandırır ve beyin için sağlıklı olan kimyasalları arttırmaya çalışır.
  • Bol bol sosyal aktivite yapın.Arkadaşlarınızla bol görüşün .Tabi pozitif insanlarla görüşmeyi ihmal etmeyin.
  • Beslenme alışkanlığınızı değiştirmek alzheimer'e yakalanma riskini de düşürür.Sağlıksız beslenmek bir çok organımızı etkiler bunların en başta geleni de beyindir.Beyin sağlığını korumak alzheimer rahatsızlığına yakalanma oranını düşürür.Bol bol ceviz yemeye özen gösterin .Zaten ceviz yapısı gereği beyni andırır.Beyin sağlığı için Omega-3 içeren besinleri tüketmeyi alışkanlık haline getirin.
  • Bol bol kitap , gazete okuyun.Bulmaca çözmeyi alışkanlık haline getirin.Bulmaca çözmek beyin aktivite hızını arttırır.
  • Uyku düzeninize dikkat edin.Yeterli uyku ve sağlıklı uyku uyumaya çalışın.
  • Stresi en aza indirmeye çalışın. Bol bol yoga yapın. Olumsuz düşüncelerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışın.
  • Sigara ve alkol tüketimini hayatınızdan çıkarın.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...