ABD YELLOWSTONE'DA YER ALAN BÜYÜK YANARDAĞIN ÖZELLİKLERİ

3 Kasım 2021

ABD YELLOWSTONE'DA YER ALAN BÜYÜK YANARDAĞIN ÖZELLİKLERİ

Yellowstone Yanardağı, Amerika'nın Montana ve Wyoming bölgeleri arasında Rocky Dağları içerisinde bulunmaktadır. Yellowstone'un bir diğer adı ise Yellowstone Kalderası olmaktadır. Büyüklüğü hemen hemen 72km'ye 55km'lik alandan oluşur.  Yellowstone, süper yanardağlar arasında en büyüklerinde olmaktadır. Süper yanardağ terimi dünya çapında en büyük merkeze sahip ve en fazla yıkım gücü olan yanardağlara denilmektedir. Bu volkanların konisi yere daha yakındır ve dikine büyümek yerine yüzeyin altına yayılır. Yer altında yayılan bölgesi tamamen magmadan oluşur. Yellowstone'daki bu magmanın uzunluğu 60 km genişliği 40 km ve magma derinliği 10 km'dir. Süper volkanlar, dağıldığı yerlerde ise kalderalar yani büyüklü küçüklü göçükler oluşturur. Yellowsone'da bu yapıya sahip bir volkandır. Bu inanılmaz yanardağ yüzyıllar içerisinde üç kere patlamış ve devasa kayıplara sebep olmuştur. Alt tabakadaki lav akışları nedeniyle bölgede birçok kaldera bulunmaktadır. Bu kalderaların içerisindeki magma hareketi bazen dışarıya su ve buhar fışkırtır. En son görülen büyük lav akışı yaklaşık 70.000 yıl önce olmuştur. Diğer büyük hareket ise 150.000 yıl önce gerçekleşmiştir. Bu hareketlenme ve patlama Yellowstone'un batı bölgesindeki Wast Thumb Gölü içinde olmuştur. 13.800 yıl öncesinde ise Yellowstone Gölü kenarında bulunan Mary Bay'de yaşanan büyük buhar patlamasıdır.   

Herşeye rağmen Yellowstone Yanardağı yayıldığı tüm bölge için eşsiz bir güzellik ve ekolojik çeşitlilik sağlar. Bu nedenle de o bölge Yellowstone Milli Park'ı olmuştur. Gezenler inanılmaz doğa olaylarını, doğa manzaralarını ve farklı hayvan türlerini görürler. Oradaki konaklama yerlerinde kalarak bölgenin her saatini izleyebilirler. 

 

 

OLASI BİR PATLAMA DURUMU 

Gelecekte bir gün Yellowstone Yanardağı tekrardan patlayacak ve dünya genelini etki yaşanacaktır. Bu süper yanardağın, patlamasının ilk adımında küresel bir iklim değişikliği meydana gelecektir. İlk önce aniden düşen ısı ve patlamayla oluşan anı ısı yükselişi gözlemlenecektir. Bu ısı değişimi ise dünya genelinde hissedilecektir. Öncesinde ve sonrasında oluşan büyük depremler yaşanacaktır. Bunun sonucunda ise sadece Amerika'nın o bölgesinde değil her bölgede büyük yıkımlar, can kayıpları bazı bitki türlerinin bitmesi ve hayvanların soyunun tükenmesi gerçekleşecektir. Yellowstone'a süper yanardağ denilmesinin nedeni de oluşturacağı bu etkilerden kaynaklıdır. Oluşacak olan kül bulutu ise yakın ülkelere yönelerek oralarda yaşanacak olan olumsuzluklar yaratacaktır. Yapılan bir araştırmaya göre bu süper volkanın sonraki patlaması, milli parkın kuzey bölgelerinde olacağıdır. Bu bölgelerde büyük lav akışı ve oluşumu gözlenmiş ve büyük titremeler kaydedilmiştir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Türkiye’de Sönmüş Yanardağlar Hangileridir?

26 Haziran 2022

Türkiye’de Sönmüş Yanardağlar Hangileridir?Dünyada ara sıra da olsa cereyan eden volkan...

Şehir Isı Adası ile Yüzey Isı Adası Kavramları Arasındaki Farklar  

23 Mayıs 2022

Şehir Isı Adası ile Yüzey Isı Adası Kavramları Arasındaki Farklar  Şehir Isı Adası i...

Tüketilemeyen Su Kaynakları Nelerdir?

16 Mayıs 2022

Tüketilemeyen Su KaynaklarıOkyanuslar, denizler, kaplıca ve maden suları, yer altı suları,...