Aç Karnına Yattığınızda Vücudunuzda Neler Oluyor

5 Aralık 2020

Araştırmalar sonucu yatmadan önce yemek yemeyin oluyor. Bunun yanı sıra sağlığınızı korumak için, kahvaltı ve akşam arasında kalan saatte kilonuzu daha iyi koruyabileceğinizi söylüyorlar. Ama bu yapılan araştırma 40 yaşında ve üstünde olanlar ve metabolizması az çalışanlar için geçerli oluyor.

Aç karnına uyuduğunuzda vücudunuzda neler yaşanıyor

Kalitesiz uyku

Yediğimiz yiyeceklerin sindirilmesi ve kana karışması sağlayacak bir zaman gerekiyor. Uyumadan önce yapılan atıştırmalar uykunuzu daha çabuk getirecektir. Yatmadan önce aç yatarsanız, yattığınızda açlığın verdiği bir ağrı hissedersiniz ve bunda vücudunuz sizi uyandırmaya çalışcak.

Kilo verme yada artması

Genelde aç uyduğumuzda daha hızlı kilo verebileceğimize inanırız. Ama bu düşündükleriniz gerçek değil. Sebebi ise aç karnına yattığınızda, sabah uyanır uyanmaz kendinizi daha aç olmanıza ve daha fazla yemek yemenize neden olacaktır. Özellikle kahvaltıda fazla yemek tüketmek, vücudu ve beyni yavaşlatmaktadır.

Kas kütlelerinde oluşan kayıp

Daha hızlı kilo vermek istediğimiz için, çoğu zaman öğünlerimizi atlarız. Buda vücudun istediği kas kütlelerin kaybolmasına neden olur. En çokta aç uyumak, vücudumuzda depolanan kas kütleleri tüketmiş oluruz. Bun yapmak yerine düzenli diyet ve öğünleri atlamadan yapmalıyız.

Huysuzluk

Eğer gün içinde kendinizi huysuz ve sinirli olarak görüyorsanız, bu aç uyumaktan kaynaklı olabilir. Yapılan araştırmalar sonunda, davranış düzenleyici olduğu belirtilen serotonin hormonun salgılanması için, yediklerimiz, ne kadar miktarda yediğimiz ve hangi aralıklarda yediğimiz ile değişmektedir. Bunun eksik olması ile daha sinirli, her fırsatta karşısındakine kıza bilen ve panik bir şekilde gezeriz. Bu sebeple eğer aç uyursanız gün içinde daha huysuz ve sinirli gezeriz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...