Acı Yemekler Yediğimiz zaman vücudumuzda neler olur ?

29 Eylül 2020

Türk halkı olarak genelde acıyı seven bir milletiz.Hatta bazı insanlar durumu o kadar abartır ki kahvaltı da bile acı yerler .

Acı yemenin vücuda bir takım etkileri vardır.Bu etkiler bazen olumlu bazen olumsuzdur.

Sizleri acı yemenin acı ve tatlı yüzüyle tanıştıracağız.

Acı yemek kilo verdirir

Acı yiyerek yağ yakımını hızlandırır ve kolaylaştırır.Tabi ki sadece acı yiyerek kilo veremezsiniz.Acı yemeye ek olarak spor yapmayı ve sağlıklı beslenmek şart.Acı biberin etkisi enerji vererek vücutta yağ yakımını hızlandırmaktır.

Acı Yemek Ağrıya Dayanma hissini arttır

Bazı insanlar acı yerken acının verdiği durumu çok severler.Bazı insanlar acı yemeğe karşı oldukça dayanıklıdır.Hatta acı yemek çoğu zaman bağımlılık yaratır.Acı biberde kapsaisinin maddesi bulunur. Bunun sayesinde ağrı kesici özelliği de vardır.Bu maddenin beyindeki tat alma duygusunu önemli ölçüde etikler.İşte bu yüzden acı yiyenlerde ağrı eşiği yüksek olur.

Bağışıklığı güçlendirir

Acı yemek yerken acının içinde bolca bulunan antioksidanlar vücutta yer eder, zamanla vücudumuz antioksidan bakımından zenginleşir.Antioksidanların vücuda faydaları saymakla bitmez.Antioksidan vücudumuza girmeye çalışan mikroplara karşı zırh görevi üstlenir.Hatta kış aylarında acı biber tüketenlerin daha az hastalandığına şahit olursunuz.Hatta kendinizi hasta hissederseniz bol acılı yiyecekler ve içecekler tüketmeniz faydanıza.

Acı biber yemek ömrü uzatır

yapılan bazı araştırmalar gösteriyor ki haftanın belli günleri acı yiyecekler tüketenlerin ölüm oranı yüzde 14 daha düşük.Sağlıklı yaşamak isteyenler acı yeme fikrine alışmalılar.

Şeker ihtiyacınız azalacak

Çoğumuzun bildiği bir gerçek var ki şeker asla masum değil.Vücudumuzun düşmanı adeta şeker ve şekerli ürünler.Maalesef çoğu insan şekerli yemeye o kadar çok alışmış ki vazgeçmek ve bırakmak pek mümkün olmuyor.Bazı uzman doktorlar acıyı fazla tüketmek şekerli yemek yeme isteğini düşürdüğünü savunuyorlar.Acı birşeyler yediğimiz zaman sonrasında tatlı birşeyler yeme isteğimiz azalır genelde.Acı yemek için size bir fırsat daha acı ye tatlıyı azalt.

Acı yedikten sonra tat kaybı

Acı yemenin hep olumlu taraflarından bahsettik.Şimdi de en can sıkıcı durumu anlatmaya sıra geldi.Genellikle acı yedikten sonra dilimizde yanıcı ve kavurucu bir tat hissederiz ve gerçek anlamda yanma hissini acı bir şekilde hissederiz.Bu acı tadı aldıktan sonra yedikleriniz pek tadı olmayacak yani yediğinizden tat ve zevk alamayacaksınız.Ama endişeye gerek yok bu durumu seven acı severler var.Ve bu durum geçici.

Acı yemek alerjiye sebep

Bazı insanlar gece acı birşeyler tükettikten sonra sabaha genelde şişmiş bir yüz ve kaşıntı ile uyanırlar .Genelde bu tarz insanlar alerjik bünyeye sahip insanlardır.Çünkü biber alerjiye neden olacak maddeleri bünyesinde barındırır.Ama bu durum korkulacak bir alerjik reaksiyon değildir.Bu durumu anlamak için bir uzmana başvurmanızı öneririz.

Mide ağrılarınızı dayanılmaz hale getirebilir

Genelde hassas mideye sahip olanların acı birşeyler yemeleri pek önerilmez.Bunun nedenleri arasında ilk olarak ishal yapma ihtimali vardır.Genel olarak acı biber yemek çok faydalı olsa da kapsaisin maddesinin ishale sebep olacak olmasıdır.Hatta bazen gastrite neden olabilir.Mide hassasiyeti ve mide problemleriniz varsa acı yemek fikrini erteleyiniz.

Midede ekşimeye neden olur

Biberlerin yapısında fazla miktarda asit olduğu için ve biz acıyı fazla kaçırdığımız zaman midemizde yanmalar meydana gelir.Hatta bu durum hep aynı devam ederse ileriki dönemlerde kronik bir hal alabilir.Mide sorunuz varsa acıyı fazla tüketmekten kaçınmalısınız.Eğer mide de ekşime ve yanma hissiniz varsa süt ve dondurma yiyerek acıyı bastırabilirsiniz.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...