Adet Gecikmesi Nedir?

31 Aralık 2021

Adet Gecikmesi Nedir?

Kadınlar normal döngü olan 28 günlük adet süresini 7 gün geciktirir ise buna adet gecikmesi denilmektedir. Adet gecikmesi kadınların bazı nedenlerden dolayı yaşadığı bir durumdur. Bu nedenle bazen stres gibi dış faktörlerden kaynaklanabiliyorken bazen hormonal sorunlardan kaynaklanabilmektedir. Adet gecikmesi tanısı koymak için âdetin en az 7 gün gecikmesi gerekmektedir.3-4 gün olan gecikmeler adet gecikmesi olarak incelenmemektedir. Kadınlar hayatlarında en az bir kere adet gecikmesi yaşamışlardır. Senede 2den fazla adet gecikmesinin yaşanması farklı sağlık sorunlarının olduğuna işaret etmektedir. Bu nedenle adet süreleri iyi bir şekilde takip edilmelidir. Aynı zamanda ilk kez adet olan genç kızların adetleri ilk zamanlar düzenli olmamaktadır. Bu nedenle genç kızlarda adet döngüsü düzene oturana kadar olan adet gecikmeleri doğal sayılmaktadır.

Adet Gecikmesi Neden Olmaktadır?

Adet gecikmesi birçok nedenden kaynaklanabilmektedir. Bu nedenlerin bazıları önemsiz iken bazıları önemli olmakla birlikte önlem alınması gereken şeylerdir. Adet gecikmesine neden olan faktörler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Hamilelik: Hamilelik adet gecikmesine neden olan en büyük faktördür. Hamileliğe bağlı olarak adet gecikmeleri yaşamak normaldir. Ve endişelenecek bir durum bulunmamaktadır.
 • Polikistik Over Sendromu: Polikistik over sendromu kadınların büyük bir kısmında görülmektedir. Ve bu sendrom da adet düzensizliği ve adet gecikmesi gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Polikistik over sendromunda erkeklik hormonu normalden daha fazla artmaktadır. Bunun sonucunda da adet gecikmesi meydana gelmektedir.
 • Hızlı kilo kaybı ya da ani kilo alımı: Hızlı bir şekilde kilo vermek vücudun işleyişini bozmaktadır. Bu da adet döngüsünü etkiler. Aşırı kilo alımı ise hormonal dengeleri bozabildiği için adet gecikmesi meydana gelir.
 • Stres: Beyinde yer alan hipotalamus alanı adet döngüsünü düzenlemektedir. Ve stres yapıldığında beyin etkilenerek âdetin gecikmesine neden olur.
 • Guatr: Tiroid yüksekliği ya da düşüklüğü yaşayan kişilerde de adet gecikmesi meydana gelmektedir.
 • Doğum kontrol ilaçları: Doğum kontrol ilaçları yan etki olarak adet gecikmesi yapabilmektedir.
 • Menopoz: Menopoz doğal bir süreçtir. Fakat erken menopoz yaşanması durumunda adet gecikmeleri yaşanabilmektedir.
 • Emzirme dönemi: Emziren anneler o dönemde adetlerini düzenli bir şekilde yaşayamamakta hatta gecikmeler olabilmektedir.

Adet Gecikmesi Belirtileri Nelerdir?

Adet gecikmesi yaşayanların büyük bir kısmında spesifik belirtiler görülmektedir. Bu belirtileri yaşayan ve uzun zamandır adet gecikmesi olanları bir doktor kontrolüne gitmeleri önerilmektedir. Adet gecikmesinde görülen belirtiler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Çok fazla karın ağrısı yaşamak
 • Yoğun bel ağrısı olması
 • Hamile kalma ihtimalinin olması
 • 16 yaşına kadar adet görmemek
 • 2 ay üst üste âdetin geç olması ve adet gecikmesinin spesifik görünür bir nedeni olmaması
  • 14 yaşına gelene kadar göğüslerin gelişmemesi adet gecikmesi belirtileri arasında yer almaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...