Afrikalı Olan Çocuk Yemeği Niçin Yemedi? Söylediği Söz Herkesi Duygulandırdı

8 Aralık 2020

Bir çok proje için çok fazla ülkeye gittim ama bunlardan biri beni çok etkiledi. Bunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Afrika'ya bir fil projesi için gittik. Orada olan ve bilinen yerel bir medrese eğitimi olan çocukların hayatını film yapacaktır. Burada sadece bir tanesini seçtik burada bulunan medrese zaten yoksul bir bölge ve toprak ile yapılmış bir kulübeden oluşuyor.

Okulda yalnızca bir tahta var. Ellerinde tahta levhalar ile eğitim almaya çalışıyorlar. Burada onların hayatını çekerken bir sahnede yemek sahnesi için hazırlanıyoruz. Gelen yemekte mercimek, bulgur ve birde sadece yağ vardı. Başka yok. Bunu yiyeceklerdi.

Bu sahnede yemeği alacak ve bir kenara geçip yemeğini yiyecek bu şekilde sahne çekilecek. Anlattık sahneyi hazırladık. Geldi ve oturdu yemeği alıp yemeğe başladığı anda fark ettik ki yemeği yemiyor. Yemesini söylesek de yiyormuş gibi yapıyor ve belli yemiyordu.

Tamam tekrar yapalım dedik, yine geldi ve aldı yemiyor. Bunu ona anlatmak istedik burada yemek sahnesi ve yemek yemen gerekiyor diye.

Üçüncüsünde de söyledik geldi altı tabağı oturdu ve tabağı yakın tutarak yer gibi yaptı bizde yediğine inandık ama yememişti. Yakınlaşıp baktığımda yemediğini anladım. Orada yemediğini anladık.

Bunu çözüme kavuşturmamız lazım çünkü bu sahnede yemek yemesi gerekiyor. Çağırdık çevirmeni neden yemediğini buna bir yol bulmalıyız yemeğimi değiştirelim başka ne yapabiliriz bu sahnede yemek yemesi için diye belirttik.

Çevirmende çocuğa sordu, bunu yemen gerekiyor yememişsin niçin yemedin, yemediğin çok belli. Niçin yemiyorsun? dedi.

Çocuk ise şöyle dedi:

Bu benim hakkım değil. ben hakkımı yedim bu başka arkadaşımın hakkı bu nedenle yiyemem.

Bu dediği an biz öylece kaldık. Bir şey yapamadık. Ne yapacaktık ki? Sahne aklımızdan gitmişti..

Bu öğle yemeği olan bulgur ve mercimek. Kendi yediği için diğer arkadaşlarının hakkını geçmek istemiyor ve yemiyordu. Bize müthiş bir ders vermişti. Bu şekilde öylece bir süre kaldık ve o sahneyi çekemedik..

Ben bunun sosyal medyada paylaştım tabi. ve bir yorum düştü. Şöyle dedi ki son 24 saat içinde şikayetlerim makarna az haşlanmış, tavuk fazla tuzlu, sos çok soğuk vs. işler yok. burnum hala akıyor. Bu gibi şikayetlerin tümünü yok ettiğin için çok teşekkür ediyorum yazmıştı.

Bir fotoğraftan ve bu hikayeden çok etkilenmişti ama bizler orada onu yaşayan kişiler çok önemli dersler almıştık. Bu benim hayatımda hiç unutamayacağım derslerden bir tanesidir bu yaşanan...

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...