Aft Yaralarını 1 Saatte Yok Eden Uygulama

7 Kasım 2020

Aft yani diğer ismi ile ağız ülseri denir. Ağız içinde zaman zaman yanak yada damakta yarık şeklinde olan apseli yara şekline denir. Bu yarayı ağızdan sürekli çıkan kişiler çok iyi bilir.

Ağız ülser çoğunlukla bağışıklık sisteminin düşük olması ve vitamin eksikliğinden kaynaklanıyor. Genetik olarak da bilinen bu rahatsızlık aileden size de geçebiliyor.

Her zaman olmasa da zaman zaman ortaya çıkıyor işte bunun nedeni bağışıklığın zayıf olmasından kaynaklanır. Bu yaranın ağrısı çok olur ve yediğiniz yiyeceklerden keyif alamaz hale gelirsiniz.

Bu aftler kişiye hayatı zehir eder, ve bazen konuşmakta zorlanırsınız. İşte bu ağrıyı hafifletmek için evde doğal yöntemler ile yapabilirsiniz.

AFT 'karşı Sumak İle Çözüm!

İlk olarak bir bardak suyu kaynatalım. Kaynamaya başlayınca içerisine 1 çorba kaşık sumak atın bu şekilde 3 dakika daha kaynatın.

Daha sonra ocaktan alın ve soğuması için bekleyin. Soğutmuş olduğunuz karışımı ağızda düzenli olarak gargara yapın. Belli bir süre sonra yaralarınızın geçtiğini görebilirsiniz.

Farklı çözümler nedir?

Bitkisel çaylar

Bitkisel çaylar olan poşet çayları yaraların üstüne koyabilirsiniz. Ayrıca demleyerek de yara üzerine kayarak ağrıyı daha çok hafifletebilirsiniz.

Ayva meyvesi ve kompostosu nedir

Ayva meyvesi yiyerek ve kompostosunu yaparak tüketilmesi ağız yarasına iyi gelecektir.

Kekik

Kekik çok fazla çiğneyerek tüketilmesi daha etkili olacaktır. Ayrıca kekiği sirke ve susam yağı ile karıştırılıp gargara da yapabilirsiniz.

Dut: Ağızdan oluşan yaralar için dut şurubu ile uygulayabilir ve nar ekşisi ile karıştırarak da yara üzerine uygulayabilirsiniz. En çok kara dut oldukça faydalıdır.

En iyi uygulama aftın yaralarını iyileştirebilir. Aft neden olur?

Stres

Günümüzde gastrit, yüksek tansiyon ve migren gibi rahatsızlıkların geneli olarak bilinen stres aft oluşmasının en büyük sebepleridir.

Yiyecekler

bazı yiyecekler aft oluşmasına neden olabiliyor. Bunlar şöyle; Patates, cips, sirke, turunçgiller ve baharatlı ve tuzlu çerezler bu yaraların daha hızlanmasına neden olacaktır. Bazı besinler kişilerde alerji olmasına neden olarak aft oluşmasına neden olabilecektir. Bunlar, çavdar, kara buğday, fındık, kabuklu deniz hayvanları, elma, peynir, incir, soya, domates, bazı patlıcanlar buna neden olmaktadır.

Travma

Sert yiyecekler, dudak ısırmak, yanak ısırmak gibi durumlar tahriş eder ve yumuşak diş fırçalama işlemi iyi oturmamış protezlerin sebep olan vuruşlar aft oluşmasına zemin hazırlamış olur.

Diş macunu

Diş macunu diş temizlemek için köpük oluşması için içerisinde bulunan bazı maddeler dişte mukoza hücrelerin yok olmasını artıran tahriş oluşturandır.

Behçet Hastalığı

Ülser, lokositoz, konjuktivit, genital, retinit gibi çok fazla belirtiler ile ağız içinde olan aftarlar ortaya çıkan bir rahatsızlıklardır.

Demir eksikliği, B12 vitamini eksikliği, tütün çiğnemek ve sigara içmek gibi davranışlar ağız içinde aftlar çıkmasına neden olan durumlardır.

Tüm bu bilgileri çevreniz ve arkadaşlarınızın faydalanması için paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...