Ağız Gargarası Covid-19 Karşı Koruyor mu?

25 Ekim 2020

Amerika'da yapılan araştırmada sonucunda ağız gargarası ve farklı burun temizliği ile koronavirüs %99,9 yok ettiğini iddia ediyor. Bu sonuçlar karşısında gargara yapılması sonucunda vücutta koronavirüsün enfekte olabilmeye dair düşünceler artmıştır. Uzmanlar ise yapılan bu araştırmanın virüsün pandemi sürecinde sebep olan koronavirüs olmadığını söyleyerek sosyal mesafe ve maske takılmasını ihmal edilmemelerini için uyarıda bulundu.

Yapılan açıklamalar Journal of Medical Virology dergisinin paylaştığı tüm ülkelerin katıldığı, araştırmacıların çalışmaları sonucunda elde edilen sonuçlar ise ağız gargaraları kişisel bakımda kullanılan maddeler kişilerin enfekte olan koronavirüsü yok edebildiğini iddia ediyor. Yapılan laboratuvar ortamında deneyler sonucunda içerisinde % 1 bebek şampuanı olan bir ürün burun temizliğinde 3 dakika içinde Covid-19 yok ettiğini bildirdi.

Ayrıca diğer ürünler ile yapılan ağız gargarası koronavirüsü aynı düzeyde 25 saniyeden daha kısa sürede öldürdüğünü bildirdi.

Koronavirüse Karşı Yapılan Bir Test Yok

Yapılan bu tüm araştırmalar sonucu bir çok medya gruplarında ve sosyal medya da gargara ve bebek şampuanı ile yapılan burun temizliği koronavirüsü yok edebildiğine dair bir algı oldu. Bu sonuçlar karşısında uzmanlar yapılan testlerin insanlar üzerinde değil laboratuvar ortamında denendiğini ve koronavirüse karşı yapılan bir test olmadığını belirterek tüm vatandaşları uyardı.

Bilim insanları koronavirüsün sadece burun ve ağız ile enfekte olamayacağını söylüyor. Covid-19 bir solunum yolu virüsü olduğunu ve solunum yolunda olan hücreleri etki etmektedir. Yapılan gargara ve burun banyosu ile ile Covid-19 yok ettiğini sanmak çok mantıklı bir kanı olmadığını bildiriyor.

Sosyal mesafe ve maske kurallarına uyulmalı

En kötüsü de insanların gargara ve burun temizliği yaparak, sosyal mesafeye ve maske takmayarak kurtulacaklarını sanması. Uzmanların belirttiği diğer konu ise burun banyosu ve gargara ile başka birinden virüsü engellediğini düşünmesi yanlış olduğunu belirtiyor.

İngiltere'de bulunan Cardiff Üniversitesi mayıs ayında yapmış olduğu bir araştırma sonucunda gargara ile koronavirüsü vücutta bulunan hücreleri enfekte olmadan önceden yok ettiğini ve böylece önemli bir koruma sağlandığı açıkladı.

Dünya sağlık örgütü ( DSÖ ) bunları kabul etmiyor

Gargara ile koronavirüse sebep olan SARS CoV-2 enfeksiyonu engelleyebildiğini dair öneriyi 6 şubat tarihinde Dünya Sağlık Örgütü sosyal medya da yaptığı açıklama ile kabul etmediğini söyledi. Yapmış oldukları açıklama ile ağız gargarası koronavirüsü koruduğunu dair bir kanıt olmadığını söylüyor. Bazı ağız gargara markalarının tükürükte ki belli mikropları belli bir sürede de olsa yok edebilir. Fakat koronavirüsü koruyabileceği anlamına gelmez. İfadeleri kullanmışlardır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...