Ağız ve Diş Sağlığı için Neler Yapılmalıdır?

13 Ocak 2022

Ağız ve Diş Sağlığı için Neler Yapılmalıdır?

Ağız ve diş sağlığına özen göstermek genel sağlığın önemli bir parçasıdır. Kötü ağız hijyeni diş çürükleri, diş ve diş eti sorunlarına yol açtığı gibi kalp hastalıkları ve kanser gibi hastalıklara da neden olabilmektedir. Sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olmak hayat boyu sürecek bir özen istemektedir. Düzenli diş fırçalamak, diş ipi kullanma alışkanlığı kazanmak, şekerli ve asitli gıdaların tüketiminin sınırlandırılması, sigara kullanımının bırakılması gibi ağız ve diş sağlığını etkileyen alışkanlıklar ne kadar erken öğrenilirse maliyetli diş tedavilerinden ve uzun vadeli sağlık sorunlarından kaçınmak bir o kadar kolay olacaktır.

Ağız ve Diş Hastalıklarının Nedenleri

Ağız ve diş sağlığı için dikkat edilmesi gereken bazı  davranışların üzerinde durulması gerekir. Zararlı gıdalardan oluşan ve şeker oranı yüksek bir beslenme tarzı, sigara kullanımı, asitli içeceklerin fazla kullanımı, fındık, ceviz gibi sert yiyeceklerin dişle kırılması, çok sıcak ya da soğuk yiyecek ya da içeceklerin tüketilmesi diş minelerine zarar verir. Düzenli diş fırçalama alışkanlığının olmaması, diş ipi kullanılmaması diş etlerinde plak oluşumuna ve diş eti iltihaplanmalarına neden olur. Bunun sonucunda diş çürükleri, diş kayıpları, beslenme bozuklukları, çiğneme ve sindirim problemleri ile çene yapısının bozulması gibi sorunlar ortaya çıkar. Düzenli ağız ve diş sağlığı bakımı yapılmazsa bakteriler ağız boşluğundan kan dolaşımına yayılarak kalp hastalıkları ve bazı kanser türleri başta olmak üzere farklı hastalıklara yol açabilmektedir. 

Ağız ve Diş Sağlığı Bakımı

Ağız ve diş sağlığı bakımı bebeklikten ve çocukluktan başlar. Sağlıklı ve yeterli beslenme, gerekli vitaminlerin alınması, kalsiyum ve mineral kullanımı, süt ve süt ürünlerinin tüketimi, emzik ve biberon kullanımı doktor gözetiminde düzenlenmelidir. Sürekli yumuşak besinler yedirmek yerine havuç, elma gibi ısırarak yiyebilecekleri gıdalar da diş sağlığı için önemlidir. Küçük yaşta diş fırçalama alışkanlığı kazandırarak, düzenli diş hekimine götürerek çocuklarda ağız ve diş sağlığı için erkenden bilinç oluşturulmalıdır. Diş hekiminin önerdiği diş macunu ve diş fırçalama teknikleri dikkate alınmalıdır. 

Yetişkinler de düzenli diş ve dil fırçalama, diş ipi kullanımı ile alkol, sigara gibi zararlı alışkanlıklarını en aza indirerek, sağlıklı bir beslenme düzenini uygulamaya geçirirlerse sağlıklı dişlere sahip olurlar. Dişlerin ağrıması beklenmeden altı ayda bir diş hekimine giderek ağız ve diş sağlığı için bakımlarını yaptırmalıdırlar.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...