Akdeniz Ateşi Hastalığı Nedir?

5 Ocak 2022

Akdeniz Ateşi Hastalığı Nedir?

FMF olarak da bilinen Akdeniz ateşi hastalığı nedir? sorusunun cevabı birçok insan tarafından merak edilmekte ve korku yaratmaktadır. Akdeniz ateşi hastalığı tekrarlayan ya da geçmeyen yüksek ateş ayrıca bunlara ek olarak baş gösteren eklem, karın ve akciğer ağrıları ile kendini gösteren kalıtsal bir hastalık olarak bilinmektedir. Vücudun genetik nedenler ile kendi kendine tetiklenmesine neden olan, iltihaplı ve ataklar halinde seyir eden Akdeniz ateşi hastalığı, bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve vücut ile savaş haline girmesine neden olmaktadır. Hastalık aktif halde iken görülmekte olan amiloidoz, vücutta bulunan proteinlerin dış dokularda birikmesine neden olabilmektedir. Bu durum ise beklenmedik organ hasarlarının gerçekleşmesini tetiklemektedir. 

Özellikle çocukluk dönemlerinde teşhis edilmekte olan Akdeniz ateşi hastalığı, kesin bir tedavi yöntemi olmaması nedeni ile ömür boyunca sürebilmektedir. Hastalığın belirtileri ve atakları kişiden kişiye değişmekte ve farklı şekillerde seyredebilmektedir. Ülkemizde de birçok insanda görülmekte olan Akdeniz ateşi, Romotoloji uzmanları tarafından tedavi edilmektedir. Bu hastalığın erken dönemlerde teşhis edilmesi, tedavi sürecinin olumlu sonuçlanması açısından büyük bir önem taşımaktadır. 

Akdeniz Ateşi Hastalığı Belirtileri Nelerdir ?

 

Akdeniz ateşi hastalığı özellikle çocukluk dönemlerinde ortaya çıkmakta ve ataklar şeklinde kendini göstermektedir. Atakların sıklığı kişiden kişiye değişmektedir ve atakların durduğu durumda kişilerin genel sağlığında herhangi bir sorun gözlenmemektedir. Hastalığın ortaya çıktığı dönemlerde ataklar başlamakta ve bu ataklar maksimum üç minimum ise on iki saat sürebilmektedir. Fakat hastalık kişilerin eklemlerini etki altına aldığında bu durum haftalarca ya da aylarca sürebilmektedir. Hastaların atak durumunu tetikleyen temel etken bilinmemekte ve bu durumun stres ile tetiklendiği düşünülmektedir. Çocuklarda görülen ataklar, çocukların güçten düşmesine ve genel sağlık durumlarının olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Akdeniz ateşi hastalığının en belirleyici özelliklerini şu şekilde sıralamak mümkündür.

-Akdeniz Ateşi Hastalığı Temel Belirtileri

-Düşmeyen ve tekrarlayan ateş

-Geçmeyen ya da tekrarlayan eklem ve karın ağrısı

-Ayaklarda döküntü ve tekrarlayan göğüs ağrısı

-Testislerde artan hassasiyet ve şişme 

-Kişilerin kan oranındaki iltihap seviyesinin yükselmesi gibi çeşitli kriterler, Akdeniz ateşi hastalığı en temel belirtileri arasında yer almaktadır. 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...