Akıllı Ev Nedir?

29 Kasım 2021

Akıllı Ev Nedir ?

Teknolojinin son yıllarda hızla gelişmesiyle, her geçen gün hayatımızı kolaylaştırmakta. Teknoloji her sektörde etkisini göstermekte. Son yıllarda hayatımızın her aşamasında önemli etkisi olan teknolojinin Akıllı Ev Sistemlerinde etkiusi görülmeye başlandı. Akıllı ev sistemleri evinizi çepeçevre sararak evinizdeki her noktada etkin olmanızı sağlar. Evde olmadığınız zaman ya da aklınızın evde kaldığı zamanlar artık geride kalıyor. Akıllı ev sistemleriyle evde olmnasanız dâhi sanki evdeymişsiniz gibi evinize müdahale edebilme imkânı vermektedir. Akıllı ev sistemleri denildiği zaman aklınıza gelmesi gereken ilk şey ev otomasyonudur. Akıllı ev sistemlerindeki diğer önemli parçalarsa aydınlatma, ısı, güvenlik ve enerjidir. Evlerdeki birçok şey akıllı cihazlarla kullandığı için de evde açık unutulan elektronik aygıt, ocak gibi şeyleri de kapatarak evde oluşabilecek her şeyden sizi koruyarak aklınızın evde kalmamasını sağlar.Bu sayede işinize odaklanabilme imkanı ya da eğlenmek için dışarı çıktığınız zaman içiniz ferah bir şekilde dışarıda istediğinizi yapma imkânı sunmaktadır. Evcil hayvanınız ya da çocuğunuz varsa uzakta iken kontrol edebildiğz kapılar, evde ters giden bir durumda sensörler tarafından fark edilip size bildirilir, cihazları açıp kapama gibi pozitif yanları ile evinizin, çocuğunuzun ve evcil hayvanınızın durumunu elinizin altında tutmuş olacaksınız.Akıllı Ev, Ev, Teknoloji, Multimedya, Smartphone, Banyo

Akıllı Ev Sistemlerinin Sağladığı Kolaylıklar ve Avantajlar

Akıllı ev sistemlerinin avantajları;

  • Akıllı bir evde ortaya çıkan en önemli özellik, dünyadaki sınırlı enerji kaynaklarının korunması ve tüm ev otomasyonuna entegre edilmiş aydınlatma, HVAC,pencere kaplamaları, sulama ve kullanımı izleyerek enerji tasarrufunu arttırarak elektrik ve su faturalarını önemli ölçüde düşürür.
  • Ev sahiplerinin eve yaklaştıkları zaman Akıllı kilitler devreye girerek garaj kapısının açıcılarını kullanarak garaj kapısını açar.
  • Akıllı güvenlik kameralarıyla ev sakinleri, uzaktayken ya da tatildeyken evlerini telefon ve tabletleriyle izleyebilme imkânı bulurlar.
  • Akıllı hareket sensörleri sayesinde evcil hayvanlar, misafirler ve hırsızlar arasındaki farkı belirleyebilir ve şüpheli davranışları tespit ederek bilgilendirir.
  • Akıllı termostatlar sizin evde olmadığınızı fark ederek, sıcaklığı otomatik olarak düşük ayarlarına getirerek enerji tasarrufu sağlar.

Akıllı fişe takılı cihazları akıllı telefon yardımıyla kontrol edebilme olanığı sunar. Cihazları fişe takılı unuttuğunuz takdirde bağlı olduğu prizin elektriğini keser. Akıllı ampulleri kullanarak yaşam alanınızdaki atmosferi değiştirerek farklı ambiyans yaratabilirsiniz. Olmadığınız ortamlarda lambaları otomatik olarak söndürerek tasarruf etmenizi sağlar, aynı zamanda bir uygulama aracılığı ile bireysel odaların ortamını da değiştirebilirsiniz. Akıllı ev sistemlerinin kazandırdıkları; güvenlik, para, zaman, konfoir ve eğlence gibi yararları var. Ailenizle akıllı ev sistemleri ile çok daha konforlu yaşayacak, üst seviyede bir yaşam standardına sahip olacaksınız.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...