Akıllı Telefonların Hayatımıza Etkileri

16 Haziran 2022

Akıllı Telefonların Hayatımıza Etkileri

Akıllı telefonlar 1996 yılında hayatımıza girdiğinden ve o tarihten bu yana sürekli gelişerek yeni teknolojilerle donatıldığından beri herkesin hayatında köklü değişimler yapmıştır. Yaşam şekilleri ve daha pek çok konuyu yakından ilgilendiren akıllı telefonların toplum davranışları üzerinde de etkisi mevcuttur. Akıllı telefonların bu kadar yaygın olarak kullanılmaya başlanması ile öncelikle insanlar günlük yaşantısının oransal olarak büyük kısmını akıllı telefonları ile etkileşim halinde geçirmeye başlamışlardır. Bu durum sosyal hayatta iletişim şeklinin yüz yüze olmasından daha çok online olarak gerçekleşmesi sonuçlarını doğurmuştur. Ayrıca akıllı telefonlar iş yapış şekillerinde ve ticaret anlayışında da köklü değişimleri beraberinde getirmiştir. Özellikle pandemi sonrasında değişen tüketici alışkanlıkları ve artan akıllı telefon kullanımları ile birlikte E-Ticaret siteleri yaygınlaşmış insanların büyük kısmı telefonlarından alışverişlerini halletmeye başlamıştır. Akıllı telefonlar bu bağlamda insanlara hız kazandırmakla birlikte, gelişen rekabetçi ortam sayesinde pek çok ürünün fiyatını oturduğu yerden karşılaştırabildiği için uygun alışveriş fırsatları sunmuştur. Akıllı telefonların bize sunduğu imkanlar ve hayatımıza etkileri ile ilgili bir kaç madde paylaşmak gerekir ise ;

  • Akıllı telefonlar çıktığından beri fotoğraflar eskisi gibi çıkartılmıyor, fotoğraflara albümlerden bakan insan sayısı gitgide azalıyor. Akıllı telefonların fotoğraf uygulamaları sayesinde bu alışkanlıklar köklü olarak değişmiştir.
  • Akıllı telefonların hayatımıza soktuğu online gazeteler ve dergiler ile birlikte fiziksel olarak gazete alarak okuma oranı da önemli ölçülerde azalmıştır.
  • Önceden hemen hemen her evde olan radyolar akıllı telefonların özel uygulamaları sayesinde tarihe karışmak üzeredir.
  • Artık kol saatleri bile sadece birer aksesuar olarak kullanılıyor. Akıllı telefonların saat ve takvim uygulamaları ile bu alışkanlıklarda da ciddi değişimler söz konusudur.
  • Akıllı telefonların pek çok oyun uygulamaları nedeni ile telefonlar görüşme yapmak haricinde çoğunlukla eğlence amaçlı kullanılmaktadır.
  • Hesap makineleri de akıllı telefon uygulamalarında hayatımızı kolaylaştıran ve her an elimizin altında olan uygulamalardan bir tanesi. Böylece klasik hesap makinelerine olan ihtiyaç gündelik hayatımızda epey bir azalmış durumda.
  • Akıllı telefon uygulamalarının en çok kullanılan özelliklerinden biride yol tarifi uygulamaları. Bu sayede hiç bilmediğimiz bir yerde bile insanlardan yol tarifi almak yerine sadece gitmek istediğimiz yerin konumunu girmek yeterli.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

SOSYAL MEDYA DETOKSU

1 Mayıs 2023

Sosyal medya detoksu Sosyal medya detoksu, belirli bir süre boyunca sosyal medya platformları...

Nano Teknoloji Nedir?

17 Eylül 2022

Nano teknoloji nedir? Temelinde teknolojik çalışmaları ve prensipleri barındıran bir disiplini...

 5G Teknolojisi Nedir?

17 Eylül 2022

     5G Teknolojisi ve önemi gün geçtikçe daha fazla tartışma konusu yaratmaktadır. 5G Tek...