Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya Kitabındaki Eşsiz Atmosfer

29 Kasım 2021

Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya Kitabındaki Eşsiz Atmosfer

Cesur Yeni Dünya, MS 2450 yılında kendi dünyamızın geleceğinde geçmektedir. Gezegen politik olarak “Dünya Devleti” olarak birleşmiştir. Dünya Devletini yöneten Kontrolörler, toplumu şekillendirmek ve kontrol etmek için ileri teknolojiyi kullanarak insan mutluluğunu en üst düzeye çıkardılar. İnsanlar çocukluklarında şişelerde büyütülür ve uykularında beyinleri yıkanır. Sonuç olarak, Dünya Devletinin vatandaşları, toplumdaki yerlerinden ve kendilerine verilen işlerden mutlu olmaya fiziksel ve psikolojik olarak koşullandırılmıştır. Her vatandaş, son derece zeki ve fiziksel olarak güçlü Alfalardan Epsilon “yarı moronlara” kadar değişen bir “kast” a aittir. Alt kasttan insanlar yüzden fazla tek yumurta ikizinden oluşan gruplar halinde üretilir ve tüm hayatlarını kopyalarıyla birlikte yaşarlar. Tüm vatandaşlar her türlü zevke anında erişebilir. Şartlandırılmıştırlar ve sosyal olarak cinsel olarak rastgele olmaya teşvik edilirler. "Sentetik müzik" ve "hisler"—fiziksel duyumların yanı sıra resim ve ses içeren filmler— sürükleyici duyusal deneyimler sağlar. Vatandaşlar hoş olmayan bir duygu yaşadıklarında, olumsuz duygulardan “tatil” sağlayan bir ilaç olan soma almaya teşvik edilirler.

Dijital Sanat, Kent, Şehirler, Kentsel, Gökdelenler

Mekan

Romanın olaylarının çoğu İngiltere'de geçer. Huxley, okuyucularının hayal ettiği geleceği çözmesine yardımcı olmak için herkesin bildiği İngilizce yer işaretlerini kullanır. Londra'daki Charing Cross İstasyonu "Charing T Kulesi" haline geldi, çünkü Hıristiyan haçlarının yerini Ford'un Model T arabasının "T"si alırken, tren istasyonlarının yerini kıtalar arası roket fırlatan kuleler almıştır. Romanın diğer önemli yeri New Mexico'daki “Vahşi Rezervasyon” bölgesidir. Vahşi Rezervasyon, Dünya Devletinin teknolojilerinin tanıtılmadığı bir alandır. “Vahşiler” hala doğuruyor, tanrılara inanıyor ve fiziksel acıya ve duygusal acıya katlanıyor. Vahşi Rezervasyon'un insanları ve gelenekleri, Zuñi Yerli Amerikalılarının gelenekleri üzerine gevşek bir şekilde modellenmiştir. Ayırma'nın ortamı, romanın - Neolitik çağdan Huxley'inkine kadar - tüm tarihsel toplumları Dünya Devleti toplumuyla karşılaştırmasına izin verir.

Dünya Devleti'nin ortamı, Cesur Yeni Dünya'nın temalarını keşfetmesinin merkezinde yer alır. Dünya Denetçilerinin önceliği vatandaşlarının mutluluğu olduğu için, Dünya Devletindeki hiç kimse acı çekerek öğrenme veya yalnızlık veya yalnızlık yaşama fırsatına sahip değildir. Dünya Devletinde sanat ve din yoktur. Dünya Devleti'nin son derece kontrollü ortamı, romanın temel sorusunu ortaya koymaktadır: Mutluluğun bedeli nedir ve ödemeye değer mi? Cesur Yeni Dünya, bize kendi dünyamızın geleceğine dair bir vizyon sunarak çağdaş toplumun değerlerini sorgulayabilir ve hicveder. Örneğin insanı çoğaltan “Bokanovski’nin Süreci”, seri üretimi en uç noktasına götürerek hicvedilir. Cesur Yeni Dünya, Dünya Devletinde din ve sanatın anlamsız olduğunu göstererek, çağımızda din ve sanatın değerine şüphe düşürmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

William Shakespeare’in Ünlü 10 Tragedyası

29 Kasım 2021

William Shakespeare’in Ünlü 10 TragedyasıWilliam Shakespeare’in Ünlü 10 Tragedyası Ort...

AYDINLANMA ÇAĞININ ÖNCÜLERİNDEN OLAN YAZARLAR JOHANN WOLFGANG VON GOETHE KİMDİR? EN BİLİNEN ESERLERİ NELERDİR?

25 Kasım 2021

AYDINLANMA ÇAĞININ ÖNCÜLERİNDEN OLAN YAZARLAR JOHANN WOLFGANG VON GOETHE KİMDİR? EN BİLİNEN...

Mozart Kimdir?

14 Kasım 2021

Mozart Kimdir?Mozart kimdir sorusu günümüzde klasik müzikle ilgilenen her bireyin aklına ta...