ALERJİ TEDAVİSİ İÇİN KULLANILAN BİTKİSEL KÜRLER

20 Temmuz 2023

Alerji nedir 

Alerji, bağışıklık sisteminin normalde zararsız olan bir maddeye (allergen) aşırı reaksiyon göstermesi sonucu oluşan bir durumdur. Vücut, alerjene maruz kaldığında, bağışıklık sistemi bu maddeyi yabancı bir tehdit olarak algılar ve bunu yok etmek için antikorlar üretir.

Bu antikorlar, vücudun bazı bölgelerinde histamin adı verilen bir kimyasal salınımına neden olur. Histamin, alerjinin belirtilerinden bazılarını tetikleyebilir; örneğin kaşıntı, burun akıntısı, hapşırma, öksürük, deri döküntüleri, karın ağrısı, ishal gibi belirtiler görülebilir.

Alerjenler arasında, hayvan tüyleri, toz akarları, polenler, küf sporları, yemek veya ilaç bileşenleri gibi pek çok madde sayılabilir. Alerji genellikle ciddi bir durum değildir ancak bazı kişilerde hayatı tehdit eden anafilaksi denilen ciddi bir durum da görülebilir.

Alerjinin tedavisi, semptomları azaltmak için kullanılan ilaçlar (örneğin antihistaminikler), alerjenlerden kaçınmak için uygun önlemler almak, immünoterapi gibi yöntemler içerebilir.

 

Alerji belirtileri 

 

Alerji belirtileri, alerjenle temas sonucu değişkenlik gösterebilir ve herhangi bir kişide farklılık gösterebilir. Alerjinin semptomları genellikle hafif olabilir ancak ciddi durumlarda hayatı tehdit eden anafilaksi gibi durumlar oluşabilir.

Alerji belirtileri şunları içerebilir:

 

Burun akıntısı veya tıkanıklığı

Gözlerde kızarıklık, sulanma ve kaşıntı

Öksürük, hapşırma ve nefes almada zorluk

Deride döküntüler, kurdeşen, kaşıntı veya kızarıklık

Boğazda darlık hissi veya boğazın şişmesi

Karın ağrısı, kusma veya ishal

Baş ağrısı veya baş dönmesi

Ciddi alerjik reaksiyonlarda (anafilaksi), semptomlar hızla kötüleşebilir ve hatta hayatı tehdit edebilir. Bu semptomlar arasında şunlar yer alabilir:

 

Solunum güçlüğü veya nefes alma zorluğu

Düşük tansiyon veya şok

Kalp çarpıntısı veya ritim bozuklukları

Bilinç kaybı veya bayılma

Bu semptomlar görülürse, acil tıbbi yardım almak gerekir.

 

Alerji nedenleri 

Alerjilerin nedeni, bağışıklık sisteminin normalde zararsız olan bir maddeyi ("allerjen" olarak bilinir) yabancı bir tehdit olarak algılamasıdır. Bağışıklık sistemi, alerjen maddesiyle karşılaştığında antikorlar denilen savunma proteini üretir ve bu da histamin gibi kimyasal maddelerin salınımına yol açar. Histamin, alerjik semptomlara neden olur.

 

Alerjenler oldukça çeşitli olabilir ve herhangi bir kişinin alerjisi olabilecek bir maddeye başka bir kişi hiçbir tepki göstermeyebilir. Örneğin, yaygın allerjenler arasında şunlar yer alabilir:

 

Polenler (örneğin, çim, ağaç veya ot poleni)

Toz akarları

Küf sporları

Hayvan tüyleri veya tüyleri

Belirli gıdalar (örneğin, fındık, kabuklu deniz ürünleri, süt ürünleri, yumurta, soya, buğday)

İlaçlar (örneğin, antibiyotikler, aspirin ve non-steroidal anti-enflamatuar ilaçlar)

Arı sokması veya diğer böcek ısırıkları

Lateks

Bazı insanlar daha önceden alerjisi olmadığı bir maddeye birden bire alerji geliştirebilirler. Bunun nedeni bilinmemektedir, ancak genetik ve çevresel faktörlerin rol oynayabileceği düşünülmektedir.

 

Alerji için fesleğen yağı 

Fesleğen yağı, aromaterapi veya masaj tedavisi gibi alternatif tıp uygulamalarında kullanılabilir ancak bu kullanımların etkinliği kanıtlanmamıştır ve bazı durumlarda zararlı olabilirler.

 

Alerji tedavisi için en iyi yol, doktor tarafından önerilen ilaçları veya immünoterapi gibi doğru tedavi yöntemlerini kullanmaktır. Ayrıca, alerjenlere karşı önlem almak da faydalı olabilir. Örneğin, evde toz alerjiniz varsa, sık sık temizlik yapmak ve hava filtreleri kullanmak gibi yöntemlerle evinizi temiz tutabilirsiniz. Polen alerjiniz varsa, açık havada spor yapmak yerine, kapalı spor salonlarını tercih edebilirsiniz.

Fesleğen yağı gibi alternatif tedavileri denemeden önce, alerji belirtileriniz hakkında doktorunuza danışmanız önemlidir.

Alerji için nane yağı 

 Nane yağı, aromaterapi veya masaj tedavisi gibi alternatif tıp uygulamalarında kullanılabilir ancak bu kullanımların etkinliği kanıtlanmamıştır ve bazı durumlarda zararlı olabilirler.

Alerji tedavisi için en iyi yol, doktor tarafından önerilen ilaçları veya immünoterapi gibi doğru tedavi yöntemlerini kullanmaktır. Ayrıca, alerjenlere karşı önlem almak da faydalı olabilir. Örneğin, evde toz alerjiniz varsa, sık sık temizlik yapmak ve hava filtreleri kullanmak gibi yöntemlerle evinizi temiz tutabilirsiniz. Polen alerjiniz varsa, açık havada spor yapmak yerine, kapalı spor salonlarını tercih edebilirsiniz.

Nane yağı gibi alternatif tedavileri denemeden önce, alerji belirtileriniz hakkında doktorunuza danışmanız önemlidir.

Alerji için çay ağacı yağı 

Çay ağacı yağı, aromaterapi veya masaj tedavisi gibi alternatif tıp uygulamalarında kullanılabilir ancak bu kullanımların etkinliği kanıtlanmamıştır ve bazı durumlarda zararlı olabilirler.

 

 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...