Alışveriş Fişlerine Asla Dokunmayın!

21 Şubat 2021

Alışveriş fişlerine dikkat! Fitoterapi Uzmanı Ve Kadın Sağlığı Derneği Dr. Buğra Buyrukçu, banka silipleri, alışveriş fişler ve plastik kaplarda bulunan maddelerin özellikle bebek ve anne sağlığı başta olmak üzere herkesi ciddi anlamda etkilediğini belirti.

Günlük yaşamımızda mutlaka alışveriş fişleri ile temas halinde oluyoruz. Bu fişlerin sağlığımızı olumsuz etkilediği ortaya çıkmıştır. Bu fişler kadınlarda yumurta sayısını, erkekler de ise sperm üretimini azalttığını belirterek, bu fişlerin çıplak elle asla dokunulmaması gerektiği belirtti.

Dr. Buyrukçu, alışveriş fişler ve plastik kapların üstünde bulunan ''BisfenoI A'' maddesini olduğunu ve bunun milyarlarca kişinin buna temas ettiğini ifade etti. Banka slipler, alışveriş fişleri, bankamatikten sonra alınan makbuzlarda, BisfenoI-A maddesinin çok fazla bulunduğu yerlerdir. Bu nedenle bu gibi ürünleri çıplak elle asla dokunulmaması gerektiğini belirtiyor.

BisfenoI A maddesinin erkeklerde sperm sayısını ve tetesteron hormonun salınımının azalmasına ve bu sebepten testit boyutunun küçülmesine neden olacaktır. Kadınlarda ise yumurta sayısında azalmalar ve buda yumurta boyutunun küçülmesine, embriyonun ise rahimde tutma olasılığını düşürerek daha erken menopoza girmeye neden olacağını belirtiyor Dr. Buğra Buyrukçu. Ayrıca hamile kadınların içerisinde BisfenoI A maddesi bulunan ürünler ile temas halde olmaları bebeklerini risk altına aldığını ifade ediyor.

Uzman Dr. Buğra Buyrukçu şöyle ifade ediyor; Bu maddenin plasentadan bebeğe geçmesini ve bebeğin sinir sistemini ve gelişimini etkileyerek doğum sonrası bebekte davranış bozukluğuna neden olmaktadır. Erkeklerde ise prostat büyümesine ve kanserine neden olurken. Kadınlarda ise meme kanserine, ve hem kadın hem erkekte ise tiroid bezi ve guatr kanserini tetiklediğini, böbrek, karaciğer üzerinde ise zehirleyici özelliklerin olabildiğine dair araştırmaların olduğu belirtiliyor. Bir çok kişinin günümüzün hastalığı olarak bilinen davranış bozukluğunun, saldırganlığının da bu madde ile alakalı olduğu söyleyerek herkesin daha dikkatli olmalarına ve ne kadar tehlikeli durumda olduğunu belirtiyor.

Alışveriş fişleri, plastik kaplar ve banka sliplerinde olan BisfenoI A maddesinin, çocuk oyuncaklarında ve biberonlarda da olduğunu belirterek ne kadar tehlikeli boyutlara geldiğini gözler önüne seriyor. Kullanılan bu maddenin, kaplarda ısı ve ışıktan etkilenmesini önleyerek ömürlerinin daha uzun olması için kullanıldığını fakat bu çocuklarda daha erken ergen olmalarına neden olduğu belirtildi.

Dr. Buğra Buyrukçu, toplumun aldıkları plastik ürünleri içeriğini kontrol etmelerini tavsiye ediyor. İçerisinde BisfenoI (BPA ve BPS) maddeleri var ise, mutlaka hayatlarında çıkarmalarını belirtiyor ve bu maddeleri barındıran ürünleri de çıplak el ile kullanmamalarını öneriyor.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...