Alternatif Tıp Nedir?

14 Nisan 2022

Alternatif Tıp Nedir?

Alternatif tıp kelime anlamı ile tedavi ettiği öne sürülen bir takım tedavi yöntemlerinin bilimsel olarak açıklanamadığı metotları ifade etmektedir. Günümüzde dünyanın her yerinde uygulanan bu yöntemlerin etkisi kabul edilmekle birlikte bilimsel olarak hala kanıtlanamayan pek çok ayrıntı bulunmaktadır. Bir tekniğin bilimsel olarak kabul görmesi için o tedavi tekniğinin bilimsel testlerden ve analizlerden başarı ile geçmesi gerekmektedir. Ancak pek çok alternatif tıp yöntemi iyileştirici etkisi görülse de bilimsel olarak bu testlerde geçerlilik kazanamamaktadır. Bununla birlikte alternatif tıp yöntemleri tüm dünyada artarak uygulanmaya ve geliştirilmeye devam eden gelecekte de oldukça sık bir şekilde başvurulacak yöntemler olarak kabul edilmektedir.

Tamamlayıcı Tıp Olarak Alternatif Tıp Yöntemleri

Günümüzde kabul edilen pek çok tıbbi yaklaşım alternatif tıp yöntemlerini klasik tedavi edici yöntemlerin tamamlayıcısı olarak düşünmektedir. Yani geleneksel yöntemler reddedilmemekte tam tersine geleneksel yöntemlerle başlatılan tedavi süreçlerine ilave olarak kullanılan alternatif tıp yöntemleri üzerinde durulmaktadır. Burada önemli olan nokta tedavi şeklinin acil müdahale gerektirmemesidir.

En çok başvurulan alternatif tıp yöntemleri akapuntur, manyetik alan tedavisi, hipnoz, hacamat tedavisi, sülük tedavisi, ozonterapi , PRP tedavisi, andulasyon tedavisi ve proloterapidir. Bunların dışında da geliştirilen pek çok alternatif tedavi yöntemi bulunmaktadır.  Alternatif tıpta amaç hastalığın nedenlerini ve bunları yaratan sebepleri iyileştirmektir. Bunun yapılabilmesi için alternatif yöntemini uygulayan kişilerin alanında uzmanlaşmış kişilerden olması büyük önem taşımaktadır. Günümüzde bu şekilde verilen tedavilerin yaygınlaşması ile bu işi kulaktan dolma bilgiler ile ve uygunsuz şartlarda yapanların sayısında ciddi artışlar gözlemlenmektedir. Bu nedenle alternatif tıp yöntemine başvururken hizmet alacağınız hekimin alanında uzman ve steril ortamlarda bu tedavi yöntemini uyguladığından emin olmalısınız.

Alternatif Tıp Zararlı mı?

Alternatif tıpta yapılan uygulamaların bu işte uzman kişiler tarafından yapıldığından emin olunması ve yürüyen geleneksel tıp tedavilerinin yanında kullanıldığı zaman her hangi bir zararı olduğu bilinmemektedir. Yaptırmak istediğiniz alternatif tıp yöntemlerini doktorunuza da danışarak hareket etmeniz sağlığınız açısından önemlidir. Yapılan tedavi yöntemlerinin uygun ortamlarda yapılması ve alternatif tedavi yöntemlerini uygularken kullanılacak yardımcı takviyelerin sağlığınız açısından risk teşkil etmemesi dikkat edilecek durumlardandır. Bu nedenle tercih edeceğiniz tedavi yönteminde uygulayıcı kişin uzman olması gerekmektedir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...