Altın Oran Nedir?

13 Mayıs 2022

Altın Oran Nedir?

Altın oran kavramı matematiksel bir orandır. Matematikte belirli iki miktarın büyük olanının küçüğe oranı, miktarların toplamının büyük olan miktara oranı ile eşit ise altın oran olarak isimlendirilmektedir. Altın oran, pi (π) gibi irrasyonel bir sayı olmakla beraber odalık sistemde yazılışı ise; 1,618033988749894… şeklinde devam etmektedir. Yunanca ϕ işareti ile gösterilmektedir. Aynı zamanda “kutsal oran”, “altın sayı” ve “ilahi oran” gibi isimlerle de bilinmektedir. Altın oran, insanoğlunun elde edebileceği en estetik, en ilahi geometriyi vermektedir. Aynı zamanda antik çağ dönemlerinden günümüze kadar sanat ve mimaride en iyi oran ve uyumu veren düzen bağıntısı olarak kabul edilmektedir.

Tarihine bakıldığında altın oran tam olarak kimin tarafından keşfedildiği tam olarak bilinmemektedir. İlk olarak Yunanlılar ve Mısırlıların bu konu üzerinde çeşitli çalışmalar yaptıkları görülmektedir. Öklid, M.Ö. 300’lü yıllarda yazdığı “Elementler” isimli tez yazısında “ekstrem ve önemli oranda bölmek” adıyla altın oranı anlatmıştır. Mısır’da bulunan Keops Piramidinde, Leonardo da Vinci’nin “İlahi Oran” isimli çalışmasında sunduğu resimlerde kullandığı bilinen “altın oran”, Fibonacci Sayıları” olarak da bilinmektedir. 

Orta Çağ döneminde ün salmış matematikçi olan İtalyan Leonardo Fibonacci, birbiri arasında ardışık iki sayının oranı ile sayılar büyüdükçe altın orana yaklaşıldığını keşfetmiştir. Evren içerisinde yaşanan olaylarla örtüşen bu ardışık sayılardaki muhteşem oranı keşfetmesi nedeniyle, altın orana da Fibonacci adının ilk harfi olan “Fi” sayısı denilmiştir. 

Altın Oran Örnekleri

Leonardo da Vincinin günlüklerinden birinde bulunan “Vitruvius Adamı” isimli çalışmasında insan vücudunu altın orana tam olarak uygun şekilde çizdiği bilinmektedir. Çeşitli Rönesans dönemi sanatçıları da altın oranı tablolarında ve heykellerinde güzellik algısı ve dengeyi yakalamak amacıyla kullanmışlardır. Leonarda da Vinci, “Son Yemek” isimli tablosunda, İsa’nın ve havarilerin oturduğu masanın boyutlarını ve resmin arka fonunda bulunan duvar ve pencereleri altın orana uygun olarak tasarlamıştır. Ünlü sanatçı Michelangelo’nun bir eseri olan “Creation of Adam” isimli eserinde de altın oran kullanıldığı bilinmektedir. Botticelli ise “Birth of Venus” isimli tablosunda altın oranı kullanmıştır. 

Mısır Piramitleri de altın orana kullanılarak tasarlanmış mimari eserlerdendir. Piramidin kare şeklindeki tabanıyla üçgen şekilli yüzeyi ile bir yuvarlak çizildiğinde oranlar birbiri ile eşit olmaktadır. Mimar Sinan’da Süleymaniye ve Selimiye Camileri’nin minarelerinde altın oranı kullanmıştır.

Doğada ise altın oran; ayçiçeği, papatya çiçeği, çam kozalağı gibi bitkilerle karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca çeşitli deniz kabukları ve salyangoz kabuklarında da altın oran görünmekedir. 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

KIZIL GEZEGEN MARS VE BİLİNMEYENLERİ

2 Mayıs 2023

Mars, Güneş Sistemi'nde Dünya'ya en yakın dördüncü gezegendir ve "Kızıl Gezegen" olarak da ...

DUYGULAR VE ORGANLAR ARASINDAKİ İLİŞKİ

30 Nisan 2023

İbn-i Sina (veya Avicenna olarak da bilinir), 980-1037 yılları arasında yaşamış İranlı bir ...

VENÜS'ÜN DÜNYA ETRAFINDAKİ TAM DÖNÜŞÜ

2 Eylül 2022

Venüs veya Çolpan; Güneş’e en yakın ikinci, sıcaklık bakımından en sıcak gezegendir. Gü...

Fen Bilimleri Kaç Ana Başlıkta İncelenmektedir

14 Ağustos 2022

 Fen bilimleri; insanların maddesel çevresindeki nesneleri ve olayları deneyler, buluşlar v...