Alzheimer Nedir ve Neden Görülür?

8 Şubat 2022

Alzheimer Nedir ve Neden Görülür?

Alzheimer nörolojik bir hastalıktır. Halk arasında bunama olarak da bilinen bu hastalık düşünme, karar verme ve hatırlama yetilerine zarar verir. Bir kaç evrede incelenen alzheimer kimi hastalarda yavaş seyrederken kimilerinde daha hızlı belirti verir. Günümüzde alzheimer hastalığının nedenleri tıbbi ve bilimsel araştırmalarla bulunmaya çalışılsa da kanıtlanmış bir etken saptanmamıştır. Fakat yaşlılık, kafa travması, yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kolestrol ve bazı psikolojik rahatsızlıklar gibi faktörlerin alzheimerin gelişmesinde etkili olduğu düşünülmektedir. Bu faktörlerin dışında aşırı sigara ve alkol kullanımının da bu hastalığı tetiklediğini savunan doktorlar ve bilim insanları bulunmaktadır. Bütün bunların yanında ailede alzheimer geçmişi olan fertlerin olması da diğer aile bireylerini riskli kategoriye sokmaktadır. Bu katagoride olan kişilerin belli periyodlarda muayene edilmelerinde yarar vardır.

Alzheimer Hastalığının Tedavisi Var mı?

Alzheirmer hastalığının tam olarak bilinen bir tedavisi yoktur. Bununla beraber günümüzde bu hastaığın seyri %40 orana kadar yavaşlatılabilmektedir. Yani yapılan müdahaleler ile hastalık semptomları minimuma indirilebilmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalık için de erken tanı ve teşhiş oldukça önemlidir. Bu nedenle alzheimer belirtileri görülen kişilerin zaman kaybetmeden bir uzmana baş vurmaları gerekir. Aslında alzheimer oldukça sinsi bir hastalıktır ve uzun süre belirti göstermeye de bilir. 

Bu hastalığa sahip olan kişilerin tedavi süreçleri iki farklı aşamaya göre belirlenir. Bu noktada hastanın hangi belrtileri gösterdiğine bakılır. Kimi hastada sadece hafıza kusurları görülürken, bazı hastalarda da kişilik ve davranış bozuklukları saptanır. Örneğin alzheimer olmadan önce sakin ve sessiz bir yapıya sahip olan kişinin hastalıkla birlikte agresif ve geçimsiz bir yapıya büründüğü görülebilir. Ya da bu durumun tam tersi de gözlenebilir. Bu noktada tedavi planı da mevcut duruma göre çizilir. 

Bütün bunların yanında tedavi yöntemi belirlenmeden önce hastanın yaşı, hastalık evresi ve alzheirmera eşlik eden başka bir hastalık olup olmadığı da göz önünde bulundurulur. Alzheirmerin kesinleşmiş bir tedavisi olmasa da günümüz koşullarında bazı belirtiler en az düzeye indirilmektedir. Bu sayede hastağın seyri uzu vadeli olarak değiştirilebilir.    

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...