Din

Amerika’da Hristiyanlıktan Ayrılıp Yeni Bir Din Olan Tarikat Yapıları

26 Haziran 2021

 

Amerika’da Hristiyanlıktan ayrılan tarikatlar aracılığı ile insanlara fikirlerini empoze eden birçok kişinin toplumsal kültürü etkilediği, toplum yapısında rahatça izlenmektedir. Bu tarikatların doğru bir şekilde tanınması ya da bilinmesi, Hristiyanlık üzerinde ne denli tahribat yaratıldığının anlaşılması konusunda da ciddi avantajlar sağlamaktadır. Hristiyanlık, binlerce yıldır dünya üzerinde milyonlarca insana ulaşmış bir din olması ve farklı toplumlarda, farklı şekilde anlaşılması nedeniyle; birçok tarikatın doğmasına ortam hazırlamıştır. Hristiyanlık kendi içerisinde birkaç farklı mezhebe bölündüğü için Amerika’da oluşan dini boşluk, tarikat yapıları tarafından doldurulmuştur.

 

 

Fikir Özgürlüğü Tarikatları Güçlendirmektedir

Amerika fikir özgürlüğüne önem veren bir ülke olması dolayısıyla, her türlü düşünce yapısı rahat bir şekilde ülke içinde dağılabilme şansı yakalamıştır. Bu durum Amerika’daki Hristiyanlık dışı oluşumlar ile dini yapının çok daha küçük parçalara ayrılmasına neden olmuştur. Konfederasyon devletleri başta olmak üzere birçok kurum ve topluluk, ülkeden kolay bir şekilde ayrıldığını ilan edebilmekte bunun karşılığında yaptırımlar ile karşılaşmamaktadır. Amerika zayıf merkezi yönetime ve insanların isteklerine, fikirlerine önem veren bir devlet yapısına sahiptir. Ülkenin bu özelliği; her insanın kendisi için en uygun seçimi yapmasını kolaylaştırmıştır. Bu nedenle, Hristiyanlık mezhepler dışında birçok tarikat ile insanlar tarafından temsil edilmeye başlamıştır. Düşünce ve fikir farklılıklarının ülkeyi zenginleştirdiğine inanan liberal toplum anlayışı ülkedeki tarikatların güçlü bir konuma ulaşmasına ortam hazırlamıştır. 

 

 

Siyasal Destek Tarikatların Önünü Açmıştır

Amerikan kongresi, özgür ve huzurlu toplum anlayışını korumak amacıyla hiçbir dini örgüt üzerinde yaptırım uygulamamayı kural olarak belirlemiştir. Hristiyanlığı tamamıyla kabul etmeyerek farklı düşünce ve görüşe sahip insanların bir araya gelmesiyle oluşturdukları tarikatlar ülkede büyük bir paya sahiptir. Geleneksel Hristiyan mezheplerin dışında, Amerika genelinde tarikatların vermiş olduğu eğitimler, dernek ve okullar oldukça büyük bir paya sahiptir. Kültürün oluşmasındaki bu çeşitlilik ve devletin hakları koruyucu etkisi bu tarikatlar ile insanların bir araya gelmesini kolaylaştırmıştır. Amerika’da Hristiyanlıktan ayrılan tarikatlar tam da insanların desteğe ve yardıma ihtiyacı olduğu noktada onlara yardımcı olarak kurtarıcı imajı çizmekten geri durmamaktadır. Büyük ya da küçük yüzlerce tarikatın bulunduğu ülke oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Amerikan kongresinin, Ortadoğu ülkelerine kıyasla farklı bir yaklaşımla incelediği laiklik olgusu nedeniyle oldukça değerli olan din olgusu bu tarikatlarca insanlara ulaştırılmaktadır. Din ve devlet, Amerika’da birbirinden farklı iki dokunulmaz olgudur. Bu durumda ortaya çıkan tüm tarikatlar insanların devlete karşı ya da birbirine karşı birleşmesine engel olmamaktadır.

 

 

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÜNNETLERİ

1 Mayıs 2023

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.) hayatı boyunca uyguladığı davranışlar ve söyleml...

Felak Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Felak Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’i yeni öğrenmeye başlayanlar Felak Suresi ve anlam...

Nas Suresi ve Anlamı

26 Temmuz 2022

Nas Suresi ve AnlamıKur’an-ı Kerim’in son suresi olan Nas Suresinin Anlamı meraklı okurl...