Amerika'da Ölüm Cezası Nasıl Uygulanır?

8 Kasım 2021

Amerika'da Ölüm Cezası Nasıl Uygulanır?

Amerika'da Ölüm Cezası Nasıl Uygulanır? Gibi sorular bugün idam cezası hakkında bilgi edinmek isteyen ve merak eden her birey tarafından sıklıkla gündeme gelmektedir. Amerika birleşik devletleri topraklarında ilk ölüm cezası 1608 yılında İngiliz Kuzey Amerikan bölgesinde yaşayan koloniler içerisinde meydana gelmiştir.  Kaptan George Kendall ispanya için casusluk yaparken yakalanmış ve bu sebepten infazı istenmiştir. 1780 yılında da John André, binbaşı görevinde bulunurken casusluk yaparken yakalanmış Kıta Ordusu tarafından idamı istenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’ nde ilk idam cezaları ülke içerisinde casusluk yapan kişilere uygulanmıştır. 1900’lü yıllarda ordudaki Kızılderili asıllı askerler de bu şekilde idama mahkum edilmiştir. İdam cezaları Amerika’ da eyaletler bünyesinde yer almaktadır. İdam cezasını uygulayan eyaletler gibi uygulamayan eyaletler de ülke içinde yer almaktadır. Ölüm cezası kanun çerçevesinde yer alan eyaletlerde idam cezası için suç unsurları birbirinden farklı bir şekilde ortaya çıkmıştır.

 

 

Ölüm Cezası Nasıl Uygulanır?

Amerika'da Ölüm Cezası Nasıl Uygulanır? Sorusuna cevap olabilecek birkaç yöntem şu şekilde sıralanma imkanına sahiptir. Suçlunun boğulması, içerisinde nefes alınamayan gaz odalarının kullanılması, elektrikli sandalyelere oturtulan suçluya elektrik verilmesi, dar ağacı kurularak suçlunun asılması, içerisine ölümcül bir zehir çeşidi yerleştirilen şırıngaların suçluya uygulanması, taşlarla suçlunun recim edilmesi, sivri bir pala kullanılarak başın kesilmesi, kurşuna dizilmesi, yakılması, ezilmesi, kesilmesi, parçalanması ve daha pek çok farklı yöntemlerin kullanılması. Bu yöntemlerin her biri dönem dönem Amerika Birleşik Devletleri bünyesinde suçlunun infazı için kullanılmış yöntemlerdir. Bu yöntemler içerisinde 1970’li yılların sonuna doğru en çok kullanılan infaz şekli hızlı ve acısız olan iğne ile zehirleme yöntemi olmuştur. Her ne kadar belirli bir dönem sonra idam cezasının kalktığı düşünülse de 2013 yılı içerisinde 40’a yakın kişinin Ohio, Arizona, Oklahoma, Virginia,  Florida, Texas ve  Missouri gibi eyaletler insan öldüren suçlulara ceza olarak idam vermektedir. Bu sebeple halen bu bölgelerde idam cezası geçerliliğini korumaktadır. 

İdam Cezasının Kaldırılması

Amerika'da Ölüm Cezası Nasıl Uygulanır? Sorusuyla birlikte idam cezasının kalkışı da önemli hale gelmiştir. En fazla idam cezası Texas eyaletinde gerçekleşmiştir. İdam cezası suçlunun yaşam hakkını elinden almak anlamına gelmektedir. Bu nedenle bazı eyaletlerin bu cezanın çok önceden kaldırılması için girişimler başlattığı bilinmektedir. Michigan eyaleti 1846, Minnesota eyaleti 1911, Alaska eyaleti 1957, Hawaii ise 1957 yılında idam cezasının kaldırılması için girişimlerde bulunmuştur. Bu girişim 2007’ de New Jersey ve New York’ta 2009’ da  New Mexico’ da sürdürülmüştür.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Ticaret Hukuku

4 Ağustos 2022

 Ticaret Hukuku nedir? Üretim, değişim ve tüketim aşamalarında ticaretle ilgili işleri d...

Çekişmeli Boşanma Davasında Temel Konular

29 Mayıs 2022

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir?Çekişmeli boşanma davası, eşlerin boşanma sürecinin hu...

Kat Mülkiyeti Nedir?

17 Mayıs 2022

Kat Mülkiyeti Nedir?Ana gayrimenkul yapısı içinde olan bağımsız bölümlerin üstündeki ...

Yapı Kayıt Belgesi Nedir?

12 Mayıs 2022

Yapı Kayıt Belgesi Nedir?Ülkemizde faaliyet alanı olarak önemli bir yer kaplayan inşaat se...