Amerikan Futboluna Neden Futbol Denmektedir?

6 Mayıs 2022

Amerikan Futboluna Neden Futbol Denmektedir?

Amerikan futbolu 1869 yılında ilk kez iki kolej takımı arasında oynanan müsabaka ile kayıtlara geçmiş bir spor dalıdır. Amerikan futboluna neden futbol denmektedir? Sorusu pek çok insan tarafından merak edilip araştırılmaktadır. Bunun sebebi bu takım sporunun bildiğimiz futbol kurallarının pek çoğunu içermesinden kaynaklanmaktadır. Amerika'da halen en popüler spor karşılaşmaları arasında yer alan Amerikan futbolu milyonlarca aktif sporcusu bulunan spor dallarından bir tanesi olma ünvanını taşımaktadır. Amerikan futbolunda karşılaşmanın kazananı en çok skor alan ekip olmaktadır. Takımlar 11 kişilik kadrolardan oluşmakta ve belirlenen dikdörtgen bir sahada oynamaktadırlar. Amerikan futbolunda skor kazanmanın birden çok seçeneği mevcuttur. Bunlardan en yüksek skorlu olanı touchdown diye tabir edilen seçeneğidir. Touchdown ile skor kazanmak için topun saha bitimine kadar koşu veya pas ile ulaştırılmasını sağlamak ve saha içinde iken yakalanmış olması gerekmektedir. Burada 1 yada 2 puanlık oyunlar tercih edilerek skor alınmaya çalışılır. 2 puanlık oyunlar zorluk dereceleri yüksek olduğundan alınması daha zor sayılardır.

Amerikan futboluna başka isim takılmadan neden futbol olarak anılmıştır? Bu sorunun cevabı ise sporun köklerinden gelmektedir. Daha çok kolejli öğrencilerin kendi aralarında yaptığı maçlardan esinlenerek şekillendirilen Amerikan futbolunun ilk çıkış yıllarından sonra pek çok kuralı değiştirilmiş ve şimdi ki haline evrilmiştir.

Amerikan futbolu ifadesinin bir diğer nedeni ise maç esnasında kullanılan tapun ayak ölçülerinden kısa olamamasından kaynakladığı da ifade edilmektedir. Topun yaklaşık uzunluğu ise 12,5 inç uzunluğunda olduğu bilinmektedir.

Amerikan Futbolunun Özellikleri

Amerikan futbolunu oynamak için kondisyon, hız ve zeka gerekmekte olup iyi bir takım sporudur. Oldukça sert bir spor dalı olan Amerikan futbolu bu nedenle korumalı futbol olarak da anılmaktadır. Kurallara uyulduğu takdirde sakatlanma oranının diğer sporlara göre düşük oranlarda seyrettiği görülmektedir. Bir müsabakada her takım 11 kişilikten 2 takım çıkarmaktadır. Amerikan futbolu ile Rugby sporu da çok fazla karıştırılmaktadır. Ama iki sporunda birbirinden ayrılan özellikleri mevcuttur. Örneğin Amerikan futbolu oynarken ileri pas vermek serbest iken rugby sporunda ise bu kural bulunmamaktadır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?

26 Mayıs 2022

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?Basketbolda hakemlerin kullandığı pek çok işaret bu...

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  

19 Mayıs 2022

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  Yaşlılıkta spor yapmanın önemi nedir sorusu he...

Uzak Doğu Dövüş Sporları

18 Mayıs 2022

Uzak Doğu Dövüş SporlarıUzakdoğu dövüş sporları rakibin saldırısını durdurmayı am...

WWE Nedir?

18 Mayıs 2022

WWE Nedir?WWE, World Wrestling Entertainment teriminin kısaltması olarak kullanılmaktadır. A...