Antibiyotik Etkisi Olan Besinler

11 Mart 2021

Vücudumuzun gelecek olan virüs ve bakterilere karşı daha dirençli olması için bağışıklık sistemimizi güçlendirmeliyiz. Ağız yolu ile antibiyotik almak her zaman iyi olmayabiliyor. En ufak bir rahatsızlıkta dahi antibiyotik kullanmak normal hale gelmiş durumda ne yazık ki. Doktorların çok fazla kullanılan antibiyotiklerin vücuda zarar verdiğini belirtmektedirler. Bu nedenle bazı besinlerin antibiyotik etkisi olduğu için tüketmekte fayda vardır.

Doğal Antibiyotik

Soğan ve Sarımsak

Vücutta meydana gelebilecek zararlı bakterilerin üremesini engellemektedir. Bu nedenle soğan ve sarımsağı bol miktarda tüketmekte fayda var. Kokusundan dolayı çok fazla tüketilmeyen bu besinler, vücudumuz için oldukça yararlıdır. Bağışıklığı güçlendirdiği gibi kansere karşı da korumaktadır.S

Ispanak

İçinde E, C, B ve A vitaminleri bol miktarda bulunur. Bunun yanı sıra, kalsiyum ve magnezyum açısından oldukça zengindir. Bağışıklığı güçlendirdiği gibi, folik asit sayesinde vücudu korumakta ve enfeksiyonlara karşı savaşmaktadır.

Kefir

Kefir, düzenli kullanıldığında solunum yolu hastalığını tamamen bitirmektedir. Kış aylarında oluşabilecek grip salgınına karşı vücudu korumaktadır. Ayrıca bağırsak kanserinde oluşabilecek bakterilerin çoğalmasını engellemektedir. Yani antibiyotik etkisi olan kefir kullanımı oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra iştahsızlık, uykusuzluk , astım ve bronşit rahatsızlıkları olanların kullanması tavsiye edilir.

Nar

Daha çok kış aylarında bulunan nar, bol miktarda C vitamini barındırır. Diğer bir özelliği ise, yüksek tansiyon düşürür ve damarda meydana gelen tıkanıklığı azaltmaktadır. Fakat fazla tüketiminde vücudun şeker oranını artırabilir.

Kivi

Vücut için gerekli olan C vitamini bol miktarda bulunmaktadır. Antibiyotik etkisi olan kivi içerisinde lif miktarı oldukça yüksektir. Bu nedenle oluşabilecek yüksek kolesterole karşı oldukça faydalıdır.

Pırasa

Antibiyotik etkisi yüksek olan pırasa, kalp sağlığında önemli rol alır. Kanser hastalıklarında önemli oranda koruyucu özelliği vardır. Sindirim sisteminde sorun olanlar için tüketilmesi tavsiye edilir.

Turp

İçerisinde bol miktarda lif ve C vitamini bulunur. Kış aylarında bol miktarda bulunan turp, sindirim ve boşaltım sistemini desteklemektedir. Ayrıca öksürüğe de iyi gelmektedir.

Kırmızı biber

Kırmızı biber içinde C vitamini oldukça yüksektir. Doğal antibiyotik olan kırmızı biber, vücutta oluşan ağrı ve iltihap öldürücü özelliği vardır. Vücutta oluşabilecek mikroplara karşı öldürücü özelliği vardır.

Zencefil

Kan pıhtılaşmasını önleyen ve kolesterolü düşüren zencefil, üst solunum yolu rahatsızlıklarında da oldukça faydalıdır. Alınması gereken miktarda tüketildiğinde mide bulantısına da iyi gelmektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...