Anzer Balı Nedir Faydaları Nelerdir?

28 Aralık 2021

Anzer Balı Nedir Faydaları Nelerdir?

Anzer balı faydaları ile bilinmektedir. Normal baldan hem tat olarak hem de renk olarak farklı bir bal türüdür. Sadece Türkiye de değil tüm dünyada ünlü bir bal türüdür. Türkiye’nin Rize ilinde bulunmaktadır. Anzer balını farklı yapan şey ise arıların sadece Rize’nin belirli bir bölgesinde bulunan endemik bitkiler ile balı yapmasıdır. Sadece o bölgede bulunan endemik çiçeklerden bal yapıldığı için hem tat hem de aroma olarak oldukça farklı bir lezzettir. Anzer balı doğal bir ilaç olarak görülmekttedir. Çünkü vücuda çok fazla önemli faydası bulunmaktadır. Fakat bu baldan fayda görmek için balı orantılı tüketmek gereklidir. Anzer balının fazla tüketilmesi ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bu yüzden kararında tüketilen anzer balı çok faydalı bir bal türüdür. Bu özelliğinden dolayı diğer bal türlerine oranla fiyat olarak çok daha pahalıdır. Fakat küçük kavanozlarda satılan anzer ballarını almak daha avantajlıdır. Çünkü hem fiyat olarak daha uygun hem de zaten çok fazla tüketilemeyeceği için uzun bir süre idare etmektedir.

Anzer Balının Faydaları Nedir?

Anzer balı faydaları tüm dünyaca bilinmektedir. Bu nedenle anzer balına büyük bir talep vardır. Doğal bir ilaç gibi olan bu bal birçok hastalığa ya da rahatsızlığa doğru bir şekilde kullanıldığı sürece iyi gelmektedir. Anzer balının faydaları şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirmesi: Her gün 1 çay kaşığı anzer balı tüketmek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Fakat 1 çay kaşığından fazla tüketilmemesi gerekir. Anzer balının içerisinde fenolik bileşikler bulunmaktadır. Bunlar da bağışıklığı güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korumaktadır.
  • İltihaplanmaları hızlı bir şekilde iyileştirmesi: Bademcik, boğaz ağrısı ya da öksürük gibi hastalıklarda anzer balı hızlı bir şekilde hastalığın geçmesini sağlamaktadır. Bademciklerin iltihaplanmasını kısa bir sürede iyileştirmektedir. Bu nedenle özellikle kış aylarında bademcik iltihaplanmaları sık karşılaşıldığı için anzer balı tüketilmesi önerilmektedir.
  • Kalp sağlığı: Anzer balı damarların sağlığı konusunda da faydalıdır. Damarlara faydalı olduğu için kalp sağlığında da etkilidir. Kalp krizi ya da kalp rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Sindirim sistemi: Sindirim sistemi iyi bir şekilde çalışmadığında problemler çıkabilmektedir. Anzer balı sindirim sisteminin çok iyi bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. İştahsızlık gibi sorunlarda da anzer balı faydalıdır.
  • Halsizlik: Diğer bal çeşitleri de enerji vermektedir. Fakat anzer balı diğerlerine oranla çok daha fazla enerji vermektedir. Bu yüzden yorgunluk ya da halsizlik durumlarında enerji için anzer balı tüketilebilir.
    • Cilt sağlığı: Ameliyat izleri ve cilt yaralanmaları gibi problemler için de anzer balı faydalıdır. Bu tür izlerin ya da yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?

16 Nisan 2022

Bitkiler ile Tedavi Gerçekten Mümkün müdür?Alternatif tıp için oldukça önemli olan bitk...

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

3 Nisan 2022

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?Papatya çayı hem kokusu ile hem de yatıştırıcı etk...

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine Etkileri

9 Mart 2022

Zerdeçalın Bağışıklık Sistemine EtkileriZerdeçal içeriğinde bulunan pek çok yararlı ...

Gül Suyu Nedir?

4 Mart 2022

Gül Suyu Nedir?Gül Suyu, birçok insanın sevdiğine özel günlerde hediye ettiği gül çiç...