Aort Damarı Genişlemesi Nedir?

6 Mart 2022

Aort Damarı Genişlemesi Nedir?

Aort anevrizmaları daha sık karşılaşılan bir hastalık olabilmektedir. Sebebi tam olarak bilinmese de yaş ortalamalarının artması, böbrek hatalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalıkları, damar sertliği gibi hastalıklarla birlikte görülmesidir. Aort kalpten çıkan ana atar damadır ve göğüs boşluğunu kat ederek bacaklara kadar iner ve dallara ayrılır. Aort damarı kan basıncının en fazla maruz kaldığı organdır. Bunun sebebiyle de, kan basıncının artmasıyla birlikte aort da genişleme, bozulma ve damar sertliğine neden olabilmektedir. Ve ayrıca,  aort damarında bir takım genetik faktörlerle birlikte, bazı enzimlerin eksikliğinden kaynaklı, zayıf yapısı aort damarının daha çabuk genişlemesine, yıpranmasına ve ciddi tehlikeli durumlarla birlikte, aort damarının yırtılmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte ani ölüm riski çok fazladır.

Ameliyat Yöntemleri 

Günümüzde sadece açık cerrahi yöntemlerle değil, kapalı yöntemlerle de aort damarı tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi biçimine de, endovasküler tedavi deniliyor. Endovasküler anevrizma onarımı, en sık aort anevrizması olan, aort patolojisini tedavi emek için kullanılan cerrahi bir yöntemdir. Endovasküler tedavi, atar damarın içerisine yeni bir damarı yerleştirilmek ile yapılan tedavi biçimidir. Bu işlem içinse çeşitli damar yolları kullanılarak, aort damarının genişlemiş olan bölgesine yeni bir suni damarın yerleştirilmesi, damarın içerisinde, damarı bir nevi içten sararak, suni damarın, aort damarını kaplama görevi görmesi yöntemidir. Bu işlemde radyolojik görüntüleme, cerrahi girişim bir arada yapılması gereken bir çalışma şeklidir. Birlikte çalışılan bu yöntemle de, bu ciddi hastalığın tedavisi mümkün olmaktadır. Günümüzde aort damarının mümkün olmayacağı hastalarda, yaşlılarda veya çeşitli risk faktörleri ile ameliyatı tehlike arz eden hastalarda bile, ensavasküler tedavi yöntemini kullanarak aorta'nın hastalıklarına müdahale etmek, anevrizmalarına müdahale edebilmek, daha kolay ve mümkün olabilmektedir. 

Aort Damarı Neden Genişler?

Aktif olarak sigara tüketimi veya pasif içici olmak dahi, aort damarının genişlemesine neden olabilir. Bununla birlikte doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda sıkça görülebilir. İleri yaşlarda, daha sık görülebilir bunun yanı sıra kolesterol, genetik faktörler, trigliserid ve ayrıca bazı hastalıklar da aort damarının genişlemesine neden olmaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?

29 Temmuz 2022

Korona Virüsü Aşıları Yeni Varyantlara Karşı Etkili Midir?Korona virüs, Çin ülkesinde...

Alternatif Tıp Tedavi Yöntemleri

14 Haziran 2022

Alternatif Tıp Tedavi YöntemleriHomeopati, kişiye özgü uygulanabilen bir alternatif tedavi ...

Korona Virüs Aşısının Pandemiye Etkisi

9 Haziran 2022

Korona Virüs Aşısının Pandemiye EtkisiPandemi kıtalar arası yayılma özelliği olan salg...