Arkadaş Seçerken Önem Verilmesi Gereken Özelliklerin Belirlenmesi

31 Temmuz 2021

 

İnsanoğlu yaratılış neticesinde sosyal bir varlık olduğundan arkadaş edinme yolları ve arkadaş edinme isteği her zaman önemli konular olarak araştırılmıştır. Onu tarih boyunca diğer canlılardan ayıran ve üstün kılan yegâne özelliklerden birisi sosyalliği olmuştur. Bu sayede insanoğlu toplumlar kurarak dünyaya bambaşka bir yön vermiş, gelişmesini hızlandırmıştır. Yani, insan denilen varlık bir arada yaşamaya mecburdur denilebilir.

 

 

Birçok insanın en büyük korkuları içerisinde yalnız kalma düşüncesi vardır. Bunun önüne geçmenin en kolay ve en hızlı yolu da arkadaş edinme olmuştur. Yani günün sonunda herkes bir şeyler paylaşabileceği, ortak dili konuşup, onu anlayabilecek birilerini hayatında ister. Kısaca herkes arkadaşa ihtiyaç duyar ve kendisine uygun kriterler belirleyip, belirlediği kriterlere yönelik arkadaşlıklar edinir. Kriterler içgüdüsel olarak belirlenir ve genelde kişinin inançlarına, değerlerine, büyüdüğü veya yaşadığı çevreye, aile yaşantısına, nereli olduğuna ve daha birçok faktöre göre değişebilir. Kimisi iyi sır tutan bir kişiyi öncelik olarak ararken; kimisi dürüstlüğü, kimisi de mizah anlayışını öncelikli tutar. Bu herkeste doğal olarak farklılık gösterir. Önceden edinilen arkadaşlıklar ve tecrübeler de kişinin bu faktörleri belirlemesinde rol oynar. 

 

 

Arkadaş Edinme Yolları

Edinilen arkadaşlıklar; bazen uzun yıllar sürebilirken, bazen insanların birbirlerini tanıyıp, vakit geçirdikçe yollarını ayırmalarına neden olabilir. Bu deneyim de insanın arkadaş seçme döngüsüne katkıda bulunur. Arkadaş seçmeyi kolaylaştıracak yollardan bir tanesi ilgilenilen hobilerin ortak olduğu insanlarla tanışmaktır. İki tarafında bahsetmekten keyif alacağı bir konu olacağı için iletişim kurması daha keyifli ve rahat olacaktır. İnsanın arkadaş edinmesinin belki de en kolay yolu okul, iş gibi ortamlardır. İnsanlar aynı mekânda uzun zaman geçirdikleri için iletişim kurmaları bir noktada zoraki ve kaçınılmaz olur. Bu sayede de arkadaşlık ilişkileri kendiliğinden oluşur.

 

 

Günümüzde arkadaş edinme yolları teknolojinin de gelişmesiyle biraz değişiklik gösterdi. Önceden olsa belli bir çevrenin dışından birileriyle tanışmak için o çevreden çıkmak gerekirdi. Fakat artık insanlar oturduğu yerden sosyal medya, arkadaşlık siteleri, vb. Platformlar sayesinde farklı şehirlerden hatta farklı ülkelerden bile birçok arkadaş edinebiliyor. Mektup arkadaşlığının evrimleşmiş, gelişmiş ve daha hızlı hali gibi düşünülebilir. Tabi nostalji seven ve hala mektup arkadaşlığı sistemine devam eden insanlar da yok değil. En büyük getirisi de insanın farklı din, dil, milliyet ve kültür gibi olguları daha hızlı tanıma fırsatı yakalaması. Başka bir getirisi de bir arkadaşta aradığını bulmada işini kolaylaştırması. Aynı zamanda özgüven problemi olup yeni insanlarla tanışma konusunda çekingen olan kişilerinde arkadaş edinme konusundaki sıkıntılarını çözmüş oluyor. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...