Arkadaş Seçiminin Önemi

6 Eylül 2021

 

Arkadaş seçimi insanların hayatını paylaşmak için yapması gereken bir eylemdir. İnsanoğlu doğası gereği yalnızlığa alışık değildir. Bu yüzden ortak paylaşımlarda bulunabileceği insanlar aramakta ve onlarla arkadaş olmaktadır. Arkadaşlar birbirlerine karşı her zaman sevgi, anlayış ve dostluk duygularıyla yaklaşmaktadır. İki insan birbirleriyle zaman geçirmekten mutluluk duyuyor ve birbirlerine sevgi besliyorlarsa arkadaşlık bağı kurmalarına engel yoktur. İnsanların hayatında bir arkadaşın yer alması manevi olarak insanları iyileştirmekte ve hayata daha pozitif bakmasını sağlamaktadır. Arkadaşlar birbirleriyle eğlenceli vakitler geçirebildikleri için hayatlarına daha mutlu devam etmektedirler. Aynı zamanda arkadaşlar sadece mutlu zamanlarda değil, üzgün olduğunuz zamanlarda da sizinle beraber olan sizinle üzüntünüzü paylaşan insanlardır. 

Neden Arkadaş Seçimi Yapılır?

Yalnızlığı sevmeyen insanlar genellikle arkadaş seçimi yapmaktadır. Yalnızlığı gidermek için atılacak ilk adım doğru arkadaş seçimini yapmaktır. İnsanlar hayatlarında arkadaş edinerek daha mutlu hissetmektedir. Herkesin ikili ilişkilerinde daha samimi olduğu ve yanında olmasını istediği birileri vardır. Bu kişiler yapılacak doğru arkadaşlardır. Hayatımız boyunca samimi olduğumuz insanlarla beraber olmak için onları arkadaş ediniriz. Her arkadaşlıklar farklı olabilir. Çok samimi olunan arkadaş sayısı kapsamlı olabilir. Fakat çocukluktan, işyerinden, okuldan, mahalleden veya sosyal medyadan birçok farklı arkadaşlıklar da edinilebilir. Bu sayede insanlar çevresini genişletmekte ve yalnızlığını tamamen unutmaktadır. Farklı arkadaşlar sayesinde birçok yerde ve alanda vakit geçirecek arkadaşlarınız olmaktadır. Bu sizlere hayatı sevdirmekte ve tüm negatifliğinizi azaltmaktadır.

Nasıl Arkadaş Seçimi Yapılır?

Arkadaş seçimi yaparken birçok farklı adımlar izlenmektedir. Önemli olan kendiniz gibi hissetmenizdir, benliğinizi yansıtamadığınız ortamlar sizleri rahatsız edebilir. Arkadaşları çocukluktan seçmek herkeste farklı hissettirmektedir. Çünkü insanlar çocukluk arkadaşlarıyla beraber büyümekte ve birbirlerinin her anına tanıklık etmektedir. Fakat yaş aldıkça da yeni arkadaşlıklar edinilmektedir. Örneğin okul hayatında, herhangi bir kafede veya bir sivil topluluk kuruluşlarında yeni arkadaşlıklar edinilebilmektedir. Arkadaş seçiminde yaklaşım önemlidir çünkü siz ne kadar iyimse yaklaşırsanız, karşı tarafta size bir o kadar iyimser davranır. Karşı taraf size değer verdiğini hissettirmeli. Böylece daha samimi ilişkiler kurulabilir.

Arkadaş Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Arkadaş seçimi yaparken her zaman dikkatli olmak gerekmektedir. Verdiğiniz sevgiye ve değere karşılık alabiliyor olmanız lazım. Sizinle çıkar ilişkisi kuran kişilerden uzak durmakta fayda vardır. Arkadaşlarınız sadece iyi değil kötü günlerde de sizinle olmalıdır. Sizlerin kötülüğünü istediğini hissettiğiniz kişilerden de uzaklaşmak gerekmektedir. Arkadaşlar birbirlerinin her zaman iyiliğini ister. Seçtiğiniz arkadaşlıklar sizleri yanlışa değil doğruya yönlendirmeli. Herhangi bir yönlendirmenin size zarar vereceğini hissetmeli ve zarar görmemeniz için sizi durdurmalıdır. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Zeytin Yaprağının Cilt İçin İnanılmaz Faydaları

25 Eylül 2020

Zeytinin faydaları bilmeyen yoktur. Yaprağının da ne kadar faydalı olduğundan bahsedelim ist...

Piercing nedir? 

28 Şubat 2022

Piercing nedir? Piercing, pirsing veya hızma en genel tanımıyla cilt altındaki derinin ve d...

TAVUK TANTİNİ TARİFİ

5 Haziran 2023

Tavuk tantuni, Türk mutfağına ait bir lezzetli fast food yemeğidir. İnce dilimlenmiş tavuk eti...

Kaç Farklı Astroloji Vardır? 

22 Nisan 2022

Kaç Farklı Astroloji Vardır? Astroloji, Latinceden gelen “Astrologia” anlamına gelmekte...