Asal Sayı Nedir?

25 Aralık 2021

Asal Sayı Nedir?

Asal sayı bir ders olarak matematiğin en temel ve en çok merak edilen konularından biridir. Özel sayı olmaları nedeniyle öne çıkarılmaktadır. Matematik dersi içerisinde bilinen sayılar içinde bilinen pek az asal sayı bulunmaktadır. Eğer bu sayılar bilinirse matematik işlemleri ve matematik konularını daha iyi anlamamız ve yapmamız mümkündür. Belirli bir noktaya kadar bilinen sayılar içerisinde asal olan sayıların hangileri olduğunu da daha anlaşılır ve kolay bir şekilde öğrenebiliriz.

Asal Sayı

Matematik içerisinde herkesin bildiği bir tabir vardır. 1 sayısı ve kendisinden başka sayıya bölünmeyen rakamlar asal sayılar olarak kullanılmaktadır. Bu sayılar pozitif sayılar olması zorunludur. Bunu biraz daha açmamız gerekirse iki pozitif tam sayı bölenine sahip olan sayılar olarak da söyleyebiliriz. Bunlar haricinde diğer tüm rakamları virgüllü ya da küsuratlı olarak bölebiliriz. Asal sayı olarak bu şekilde 1 sayısını kabul edemeyiz. Ancak 1 sayısından sonra bazı özel sayılar sadece kendisine ve 1 rakamına bölünebilirler. Peki, bir sayının asal sayı olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Asal Sayı Bulma Yöntemleri Nelerdir?

Bir sayı asal mı değil mi diye anlamak aslında çok kolaydır. Eğer anlamak isterseniz sadece asal sayının tanımını anlamanız mümkün olabilir. Burada pozitif sayılar anlamında bir tek kendilerine ve 1 sayısına bölünebilirler. 19 sayısını ele alalım. 19 yalnızca 1 sayısına ve 19 sayısına bölünebilir. 19 sayısını 2, 3, 5 fark etmez başka hiçbir sayıya tam bölünemez. Asal sayı olup en çok kullanılan bazı asal sayılar şöyledir; 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29, 31, 37, 41, 43, 47, 53, 59, 61, 67,71, 73, 79, 83, 89, 97 diye bunu türetebiliriz. 

1’den başlayıp 100’e kadar bilinen 25 adet asal sayı bulunmaktadır. Asal olarak sayılmayan ve 0 ile 1 hariç kalan sayılara da birleşik sayılar denmektedir. Bundan dolayı doğal sayılar kümesinin 3 adet kümenin birleşmesinden ortaya çıkmaktadır. Buna göre 0 da bir asal sayı olarak sayılmaz. Çünkü 1’e bölünebilir ancak 0 rakamını 0/0 ifadesi matematikte sonsuz olarak kabul görmektedir. Bundan dolayı asal olarak sayılmamaktadır. Asal içerisinde olan tek çift sayı da 2’dir. 2 dışında kalan tüm çift sayılar 2 ile kalansız bölünebilir. Asla asal olarak sayılmamaktadırlar.

Bir sayının asal sayı içerisinde olan olduğunu anlamak için hemen bölme işlemini kullanabilirsiniz. Bölme işlemleri sizlere en doğru sonucu verecektir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

KIZIL GEZEGEN MARS VE BİLİNMEYENLERİ

2 Mayıs 2023

Mars, Güneş Sistemi'nde Dünya'ya en yakın dördüncü gezegendir ve "Kızıl Gezegen" olarak da ...

DUYGULAR VE ORGANLAR ARASINDAKİ İLİŞKİ

30 Nisan 2023

İbn-i Sina (veya Avicenna olarak da bilinir), 980-1037 yılları arasında yaşamış İranlı bir ...

VENÜS'ÜN DÜNYA ETRAFINDAKİ TAM DÖNÜŞÜ

2 Eylül 2022

Venüs veya Çolpan; Güneş’e en yakın ikinci, sıcaklık bakımından en sıcak gezegendir. Gü...

Fen Bilimleri Kaç Ana Başlıkta İncelenmektedir

14 Ağustos 2022

 Fen bilimleri; insanların maddesel çevresindeki nesneleri ve olayları deneyler, buluşlar v...