Aşırı Terlemenin Nedeni ve Tedavi Yöntemi

13 Kasım 2020

Bazı kişilerde sempatetik sinirlerin çok fazla çalışması sonucunda aşırı derecede terleme oluşur.

Ayrıca stres anında, tiroid bezi fazla çalıştığı için ve böbrek üstünde bulunan bezlerde ki sağlık sorunları nedeniyle çok fazla terleme oluşur. Bazı insanların psikolojik sorunları yaşaması , şişmanlık ve bazı hastalıklardan kaynaklı çok fazla terleme oluşabilir.

Terlemenin Tespiti

Terlemenin çok fazla nedeni olabiliyor. Bu sebeple doktorlar ilk olarak hangi ilaçları kullandığını, kilolu olup olmadığını ve menopoza girmiş mi diye inceler.

Bunun için doktorlar çok fazla terlemenin sorununun tespit edemez ve endokrinoloji uzmanları bir çok tahlil sonuçlarından sonra oluşan problemin böbrek üstü bezi ve tiroid olup olmayacağını tespit etmeye çalışıyor.

Eğer buradan da bir şey çıkmaz ise bunun doğuştan gelen sempatik sinirlerin fazla çalışmasından kaynaklandığını söylemektedir.

Çok terlemenin tedavi uygulaması

Çok fazla terlemenin tedavilerinde genelde tıbbi olarak tedaviler yapılır. Kullanılan bazı ilaç tedaviler olur. Antikolinerjik ( antropin) ve Psikotrop (sedadif) dediğimiz bazı ilaçların terleme sorunları olanlara iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Yalnız bu kullanılan ilaçların yan etkileri olduğu için çok fazla tavsiye edilmiyor. En sağlıklı çözüm ise cerrahi tedavi olmaktadır. Bu tedavi yöntemi ise aşırı terleme neden olan sinirler kesilerek çıkarılıyor.

Genel tedavi uygulamaları

Burada kişilerden giydikleri kıyafetlerin ince olması istenir. Yada aleminyumklorid barındıran solüsyon ve talk pudrası uygulanır.

Eğer terleme strese bağlı bir durum ise kişilere psikoterapi uygulanır ve sempatik sinir sistemini kontrol altına alıp çalışması için ilaç tedavisi yapılır.

Tıbbi tedavi yaklaşımları

Aşırı terleme yaşayan kişiler için, küçük banyolarda el ve ayaklarına çok hafif elektrik akımı verilip iyontoforez tedavisi yapılır. Eğer çok yoğun derecede terleme olan kişilerde bu uygulama çok işe yaramayacaktır.

Bu tedavinin işe yaramaması ile ter bezleri çalıştırmasına yarayan sinir uçlarını felç ederek çalışmasını önleyen botulinum toksini yapılır. Bu tedavi ise çok fazla terleyenlerde 3-4 kat daha azalmasına yarayacaktır.

Bu uygulamalar çok fazla terleme tedavilerinde yetersiz kalındığında cerrahi tedavisi olan endoskopik transtorasiksempatektomi yapılır. Bu tedavi şekli ise koltuk altında delik açılır ve sinir başlangıç yerleri kesilir ve bu şekilde çok fazla terleme tedavisine kesin sonuç olacaktır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...