Aslan Balığı Kısmi Felç Yapıyor!

15 Şubat 2021

Dünyadaki en zehirli balık olarak tanımlanan aslan balığı tehlike saçıyor! Hint okyanusu kökenli olan aslan balığı son günlerde Süveyş Kanalına gelmesi ile beraber Doğu Akdeniz kıyılarında görülmeye başlandı. Bu balık, zehirli yumurtaları ile ve küçük balıkları zehirliyor. Zehirli olan bu aslan balığı deniz altındaki canlılar için tehlike saçmaya devam ediyor. Eti yenilebilen ama en zararlı bölgesinin sırt kısmında 13 alt bölgesinde de 5 yüzgeçleridir. İşte bu zehirli olan bölgelere dokunulduğunda kısmi felç olabiliyor.

Yapılan tedavi yöntemi ise, tetanos aşısı ile olmaktadır. Enfeksiyon problemlerine karşı da antibiyotik ve sıcak su ile yapılan tedavi yöntemidir. Bu aslan balığın taşıdıkları zehrin yapısı protein şeklindedir. Zehre temas eden kişinin ilk olarak sıcak su içinde yaklaşık 45 dakika bekleterek zehri etkisiz hale getirmelidir.

Aslan balığının dikenlerine dokunulduğunda kişide kısmi felç bırakabilmektedir. Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Rıza Köşger, bu balığının dikenlerine dokunduktan sonra zehri temas ederse yapmanız gereken ilk şey, zehirli olan bölgeyi 1 saat boyunca 45 derece olan ısıya bırakarak zehri etkisiz hale getirebileceğimizi belirtti.

Dikeni parmağıma battı

Daha çok Antalya Kemer ilçesinde çok fazla dalışlarda bulunan ve deniz altında çektiği videoları YouTube kanalında paylaşan Çağdaş Özsarı, daha önce dalış esnasında balon balığı tarafından eli ısırılan dalgıç, zehri atmak için sıcak suda bir süre beklettikten sonra hale geçmeyen acı nedeniyle hastaneye gitmek zorunda kaldığını belirtti. Aynı şekilde deniz altında aslan balığını avladığı görüntüleri çekerken, temizlediği esnada eline batan diken sonunda parmağı diğer parmağa göre oldukça fazla şişti. Çekime devam etmek istediğini ama acıya dayanamadığı için yarıda bırakarak hastaneye giderek tedavi olduğunu belirtti.

Aslan balığı dikenlerinde zehir olduğunu bilerek satılmalı ve tüketilmelidir

Yenilen bir balık olan bu balık, tüketilirken dikenlerinde zehir olduğu bilincinde olunmalıdır. Bu balığı tüketirken, temizliğine çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu balığı avlayan balıkçıların çoğunun zıpkınlarına takılan diken sonucu hastaneye başvurdukları bilinmektedir. Dr. Köşker, bu balığa bakıldığında halk sağlığını etkileyebileceğini söyledi. Akdeniz kıyılarında aslan balığı görmek artık kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu nedenle farkındalık çalışmaları yapılması gerektiğini belirtti. Bunun yanı sıra sağlık çalışanlarında bu konuda eğitilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...