Aspirini Eritip Bacaklara Sürmek Nelere İyi Geliyor?

13 Kasım 2020

Aspirin kullanım şeklini eminim daha önce duymanız? Hem kadınlara hem de erkeklere iyi gelen o soruna duyduğunuzda şaşkınlık yaşayacaksınız.

İstenmeyen tüyleri en kolay ve basit yolu Traştır. Tabi jilet yapıldığın da oluşan çizik ve yaralar ile en çok akılda kalandır. Kol ve bacaklarınızı traş ile yaptığınızda her yerinde aynı sorunu yani çizik ve yanmalar cildinizde tahrişe neden olur.

Bu jilet tahrişi herkeste görmeniz mümkündür. Traş kullanan çoğu insan bunu yaşamıştır. Bazen ise her tarş olduğunda aynı sorunu yaşana insanlar vardır. Eğer sizde cildinizde oluşan bu traş çizik ve yanıklardan şikayetçi iseniz ve bundan kurtulmak isterseniz, bazı uygulamalar deneyebilirsiniz.

Jilet sonrası oluşan yanık ve çizikleri için yapılmış ve bilinen bir bilimsel çalışma henüz yok. Yalnız yanıklar için doğal yöntemler ile hazırlanan şifalı yöntemler yapılmıştır. Bizde sizler için jilet sonrası oluşan yanık ve çiziklerden kurtulmanız için doğal yöntemleri derledik.

Jilet sonrasında oluşan sorunlar için doğal çözümler

1- Aloe vera jeli uygulaması

Yanık ve yatıştırıcı özelliği olarak biliniyor aloe vera. Yıl 2007 tarihlerinde yapılan araştırma soncunca kanıtlar aloe vera'nın birince ve ikinci yanıklarda iyileştirebilen tarafı görülmüştür. Yara yada çizik oluşan bölgeye aloe vera'nın ince katmanı jelinden sürün . Evde aloe vera bitkisi varsa faydalanabilirsiniz. Eğer yoksa da eczanelerde Aloe Vera jelini bulabilirsiniz.

2- Hindistan cevizi yağı

Yara ve yanıklarda iyileştirmede oldukça etkili olan hindistan cevizi yağı, ayrıca içerisinde antiseptik ve antienflamatuar gibi özelliklere sahip olduğu düşünülüyor. Yanık yada yara olan bölgeye hindistan cevizi yağı sürün.

3- Aspirin

Aspirin tıbbi alanda olan faydaları dışında, tahriş ve döküntü oluşumunda oldukça etkilidir. Traş'dan sonra meydana gelen yanma durumunu geçirir ve cildiniz de tahrişi önler. 1baedak su içine 2-3 adet aspirin ekleyin erisin. Traş olduktan sonra oluşan bölgeye sürün yaklaşık 10 dakika bekleyin. Daha sonra yıkayın.

4- Tatlı badem yağı

Kurutulmuş bademle ile yapılan tatlı badem yağı, tam bir doğal nemlendirici ve yumuşatıcı özelliğe sahip. Traş olduktan sonra badem yağı sürmeniz yeterli. Yada eğer iltihap oluştuysa o bölgeye de direk uygulayabilirsiniz. Eğer bademe alerjiniz varsa kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

5- Çay ağacı yağı uygulaması

Çay yağı özelliği, antimikrobilay ve anti-inflamatuardır. Oluşan yanık ve küçük yaralar için doğal yöntem olarak kullanılabilir. Çay ağacı yağını, histancevizi yağı yada tatlı badem yağı ile karıştıralım. Bu yağların herhangi birine 1 yada 3 damla kadar çay ağacı yağı damlatın. Bazen seyretilmiş olan çay ağacı yağı bazı kişilerde alerji yada farklı sorunlar ve cildinizde tahrişe sebep olabiliyor. Eğer cildinizde nasıl bir tepki vereceğini görmek isterseniz, bir yama testi yapmanız iyi olacaktır.

6- Kabartma tozu uygulaması

Cilt üzerinde serinletici özelliği olan kabartma tozu, yapılmış bir araştırma sonucunda kanıt olmasa da ciltte oluşan acıyı ve tahrişi hafifletiyor. Kalın bir macun kıvamına getirelim kabartma tozunu su ile. Bu macunu traj sonrasında oluşan bölgeye sürün. Kuruduktan sonra güzelce yıkayın.

7- Soğuk ve ılık uygulamalar

Tahriş olan bölgeye uygulanan soğuk kompres, cildin gevşemesine destek olur. Büyümüş tüylerden oluşan kırmızılıkları fark ediyorsunuzdur, traş sonrasında ılık kompres yaparak gözeneklerin açılmasına ve böylece kılların gevşemesine neden olacaktır.

Jilet yanmasını önleyebilmek için neler yapılır?

1- Traş olacağınız zaman traş köpüğünü iyice köpürtmelisiniz.

2- Vücudunuzdaki tüyleri her daim aynı yöne doğru traş etmelisiniz.

3- Cildinizdeki tüylerin daha iyi yumuşatmak için ılık duş almanız yeterli olacaktır.

4- her gün traş olmamaya özen gösterin.

5- eskiyen Jiletleri kullanmamaya özen gösterin.

6- her zaman jiletinizi temiz tutmalısınız.

7- Traş yapacağınız zaman cildiniz mutlaka nemli olmasına dikkat edin.

Bazen kullandığınız traj kremleri yada tarş bakım ürünleri tahriş edecek kimyasallar olabilir. Kullanmaya başlamadan alerji testi yaptırmanızda fayda vardır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...