Ateş Yükseldiğinde Ne Yapmalıyız?  

23 Şubat 2022

Ateşimiz Yükseldiğinde Ne Yapmalıyız?  

Ateş sıklıkla karşılaşılan bir sağlık problemidir. 38 derecenin üzerindeki bir sıcaklık yüksek ateş olarak tanımlanır. Yüksek ateşin en belirgin nedenlerinden biri, bağışıklık sistemimizin vücudumuzdaki mikroplar üzerindeki etkisidir. Ancak bebeklerde ve çocuklarda durum tehlikelidir çünkü 40 dereceye kadar çıkan yüksek ateş konvülsiyon riski taşır. Bu durumda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Eğer sağlık kuruluşuna gitme şansınız yok ise evde bazı uygulamalar yapmalısınız. Bu yazımızda sizler için ateş yükseldiğinde ne yapılmalıdır sorusunun cevabını vereceğiz.  

Yüksek Ateşe Ne İyi Gelmektedir?  

Yüksek ateş varlığında ateşli nöbet denilen bir durum ortaya çıkabilir. Bu durum en çok 6 ay ile 5 yaş arasındaki çocuklarda görülür. Ateşli nöbetlerde vücut ısısı 39 ve 40 derecelere kadar çıkabiliyor. Bu durumda, çocuk morarma ve bilinç kaybı yaşayabilir. Çocuğunuzun panik yapmadan herhangi bir yere düşmesini veya çarpmasını engellemelisiniz. Çocuğunuzu hemen başı bir tarafa gelecek şekilde sırt üstü tutmalısınız. Hava yolunun açık olduğundan ve çocuğun nefes aldığından emin olmalısınız. Acilen bir sağlık kuruluşuna ulaştırmalısınız.  

Ateş Nasıl Düşürülür?  

Bu sorunun cevabı aslında yaş grubuna göre değişir. Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılan farklı yöntemler vardır. En tehlikeli yaş, yeni doğan bebek grubudur. Yeni doğan bebekler, bebeklik döneminde hastalıklardan korunmaları için kat kat giydirilir.  Yüksek ateş durumunda bebeğin üzerindeki fazla olan kıyafetler çıkartılmalıdır. Özellikle yelek tarzı yünlü giysiler hemen çıkarılmalıdır. Odanın sıcaklığı ölçülerek 20 dereceye kadar düşürülür. Anne sütü bu noktada çok önemlidir. Emiyorsa emzirmeye devam edilmeli, emmiyorsa sevdiği sıvı içecekler verilmelidir. Çünkü ateş yükseldiğinde sıvı kaybı olacaktır. Elinizde ateş düşürücü varsa, doktorunuzun veya kullanıcınızın kullanma talimatına başvurarak doğru dozda kullanın. Fitiliniz varsa ateşi düşürmek için bebeğinize uygun  bir yerde sürebilirsiniz. Biraz sıcak su hazırlayın ve bebeği yıkayın. Bu sayede vücut ısısı aniden düşmeye başlayacaktır. Çocuğunuzun alnına havlu koyarak ateşini düşürmeye çalışmayın. Ateşi düşürmek için çocuklara sirke gibi maddeler sürmeyin. Çocuklara antibiyotik vermeyin, sadece doktor tavsiyesi üzerine verebilirsiniz.  
 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...