Ay Tutulması Nasıl Olur?

4 Ekim 2021

Ay, yaklaşık 2.160 mil (3.476 km) çapında soğuk, kayalık bir cisimdir. Kendi ışığı yoktur, yüzeyinden yansıyan güneş ışığı ile parlar. Ay, Dünya'nın etrafında yaklaşık 29 buçuk günde bir döner. Dünya'nın tek doğal uydusudur ve Güneş Sistemi'nin beşinci büyük doğal uydusudur. Ay insanların üzerinde yürüyebildikleri tek gökcismidir.

Ay tutulması olayının gerçekleşmesi için Güneş, Dünya ve Ay'ın aynı hizada olması gerekir. Bu durumda Ay Dünya'nın gölgesine girer ve tamamen görünmez olur. Bu tutulma sırasında Dünya, Güneş ile Ay arasında konumlanır. Ay bu yüzden gölgede kalır ve Güneş ışığını alamaz. Aynı hizada olmadığı durumda Dünya, Ay'ın yüzeyine gölge düşüremez ve tutulma gerçekleşemez. 

Ay'ın birçok farklı evresi vardır. Ay tutulması ise ayın Dolunay evresinde görülür. Ancak unutulmamalıdır ki Ay'ın Dünya'nın etrafında dolanma ekseni düzgün olmadığı için, her her Dolunay evresinde Ay Tutulması gerçekleşmeyebilir. Ay tamamen düz bir yörüngeye sahip olsaydı, her dolunay bir ay tutulması olurdu. Bu nedenle, çoğu zaman dolunay, Dünya'nın oluşturduğu gölgenin biraz üstünde veya altında sona erer.

Ay tutulması gece gerçekleşen bir doğa olayıdır. Bu tutulma uzun süre gerçekleşir ve yaklaşık 1 saat sürer. Bugüne kadar gerçekleşen Ay tutulması olaylarını en az 40 dakika olarak kayıtlara geçmiştir. NASA'ya göre, her yıl ay tutulmaları ortalama 2 defa görülür.

Ay Tutulmasının Çeşitleri

Ay tutulmasını 3 şekilde gerçekleşmektedir:

Yarı Gölgeli Ay Tutulması: Ay, Dünya’nın yarı gölgesi üzerine düşer. Bu tutulma türünü tecrübeli bir gökyüzü gözlemcisi değilseniz, Ay'ın Dünya'nın gölgesiyle hafifçe gölgelendiği etkiyi muhtemelen fark etmeyeceksiniz.

Parçalı Ay Tutulması: Ay’ın bir kısmı Dünya’nın tam gölge konisinden geçer. Kısmi evre sırasında, Güneş, Dünya ve Ay tam olarak hizalı değildir ve Dünya'nın gölgesi aydan ısırık almış gibi görünür. Bu tutulma türü çıplak gözle rahatlıkla gözlenebilir.

Tam Ay Tutulması: Dünya'nın tam gölgesi ayın üzerine düşer. Tam Ay Tutulması sırasında Ay'ın bir yüzü kızıl renge dönüşür, bu da tutulmayı gözlemlemenizi kolaylaştıracaktır. Dünya atmosferinden geçen güneş ışığının bir kısmı dağılır ve kırılır ve tekrar aya odaklanır. Böylece Ay ayna görevi görmektedir. 

Tam Ay Tutulması Sırasında Ay Neden Kırmızı Görünür?

Ay, Dünya'nın gölgesiyle tamamen kaplandığında kararır, ancak tamamen kararmaz. Bunun yerine, kırmızı bir renk alır, bu yüzden tam ay tutulmalarına Kanlı Ay denir.

Güneş ışığı, tüm ışık renklerine sahiptir. Dünya atmosferinde bulunan gaz parçacıkları, kırmızı dalga boylarını geçebilme özelliğine sahiptir. Ancak mavi dalga boylarındaki ışığı dağıtabilme özelliği yüksektir. Buna Rayleigh Saçılması denir ve gökyüzünün mavi, gün doğumu ve gün batımının kırmızı olmasının nedeni budur.

Ay tutulması sırasında, kırmızı ışık Dünya atmosferinden geçebilir. Bu, tutulma sırasında ayı soluk kırmızımsı bir renkle bırakır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Anarşizm ‘in Öğretisi Nedir?

1 Eylül 2022

Anarşizm‘in öğretisi nedir? Sorusu insanların birbirlerine sıklıkla sorduğu bir sorudur. He...

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar

1 Eylül 2022

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar yazımızda hem dünyanın dört bir yanına duygularını dağıt...

Batıl İnanç Nedir?

1 Eylül 2022

Batıl inanç nedir? Sorusu son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan bir durum halini aldı. Bun...

EN ÇOK İZLENEN FİLMLER

30 Ağustos 2022

Tüm zamanların en çok izlenen ve hasılat yapan filmleri neler? 1. AVATAR James Cameron...