Ayak Kokusu ve Çözümleri

16 Temmuz 2020

Sevgili okurlarımız özellikle çalışan insanların en büyük kabusu haline gelen ayak kokusunun çözümlerini sizler için araştırdık.

Ayaklarımız uzun süre ayakkabı içinde olduğu için , ayaklar hava alamaz ve bunun sonucu ayakta birtakım bakteriler meydana gelir, bu bakteriler de zaman içinde ayaklarınızın kötü kokması için yeterli bir sebeptir.

Evinizde kendinizin rahatlıkla hazırlayacağı basit ve etkili kürler hazırladık sizler için. Bu kürleri lütfen düzenli olarak uygulayınız , çünkü istikrarlı olmak güzel sonuçlar almanız için en önemli etken.

Aloe Vera ve Çay ağacı yağının ayak kokusuna etkisi

Aloe vera içerisinde antimikrobiyal bileşikleri barındırır. Aynı zamanda nemlendirici özellik taşır.Çay ağacı ise antibakteriyel özelliği taşımaktadır. Bu iki şifalı bitki bir araya gelince güçlü etkileri sayesinde ayak mantarını ve kokusunu önlemeye yardımcı olmaktadırlar.

3 yemek kaşığı aloe vera jelini ve 6 damla çay ağacı yağını güzelce karıştırın.Daha sonra elde etmiş olduğunuz karışımı ayaklarınıza güzelce yedirin ve yarım saat bekletin.Daha sonra ılık su ile temizleyin.Bu size verdiğimiz kürü ayağınızdaki koku bitene kadar uygulamalısınız, bir kere yapmak yetersiz olacaktır.

Ada çayı ve Yulafın Ayak kokusuna etkisi

Ada çayının kokusunun keskin olduğu bilinen bir gerçektir.İşte bu yüzden ayak kokusunu izole etme özelliğine sahiptir.Yulafın da ayak kokusunu emme özelliği vardır.

3 adet ada çayı yaprağını güzelce ezin ve 3 yemek kaşığı yulaf ile ezin .Bu karışımı sürekli giydiğiniz ve kokusu ağır olan ayakkabınıza yerleştirin ve 12 saat kalsın bu karışım. Sürekli tekrarlamanız kokuyu alacaktır.

Biberiye ve Ayak kokusuna çözümü

Biberiyenin hoş kokusu ve etkisi ayaklarda da kendini kanıtlamış bir bitkidir.Biberiye ayaklardaki her türlü problemin çözümünde faydalı olacaktır.

2 fincan suyu bir cezveye alın ve üzerine 3 yemek kaşığı kuru biberiyeyi koyup 5 dakika kaynatın.15 dakika kadar demlenmesi için bekleyin.Daha sonra bu kürü süzgeç yardımıyla süzün.Pratik olması bakımından kullanmadığınız bir sprey şişesine ilave edin ve ayaklarınıza gün içinde sıkın ve her gün yapmaya çalışın.

Karbonat ve limon yağı ciltte bulunan yağ ve kiri arındırır.Aynı zamanda ayaktaki kokuyu da alır.

3 yemek kaşığı karbonatı ,6 damla limon yağı ve suyu macun kıvamında olana kadar güzelce karıştırın.Daha sonra elde ettiğiniz macun kıvamlı karışımı ayağınıza güzelce yedirerek sürün ve yarım saat bekletin.Daha sonra sıcağa yakın su ile ayağınızı yıkayın.Haftada 2 kez tekrarlanabilir.

Tüm bunlara ek olarak yapmanız gerekenler

Ayak kokusu için , ayakkabının kaliteli olmasına özen gösteriniz.Doğru ayakkabı seçimi için ise ayakkabının iç malzemesinin deri olmasına özen gösteriniz.Aynı zamanda sürekli olarak aynı ayakkabıyla gezmekten vazgeçmeniz de önemli bir unsurdur ,ayak kokusunda.

Ayakkabıyı kesinlikle çorapsız giymemeniz gerekmektedir.Tabi burada çorap seçimi de önemli .Çorap seçiminizi mümkün olduğunca pamuklu olanlardan yana kullanın.Kesinlikle naylon çorap kullanmayınız.Her gün temiz çorap tercih edin ve imkan varsa gün içinde çorap değiştirin.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...