Ayak Mantarına Sirke İle son

23 Kasım 2020

Uzun süre ayakta kalan, nemlilik ve sıcaklık sonucu oluşan ayak mantarı gibi sorunlara neden olabilir.

Doğal yöntemler ile bu hastalığı tedavi etmek mümkün. Bu hastalığın iyileşmesini hızlandırdığını söyleyen uzmanlar, ayrıca sarımsak ve beyaz sirkenin bu hastalıkta yardımcı olmaktadır.

Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat vermiş olduğu bilgilerde, ayak tırnağı yavaş uzayabilen bir deri eki. Tırnağı kalınlaştıran tırnak mantarı, tırnak yatağından koparır ve rengini bozar. Günümüzde tırnak mantarı çok fazla görülmektedir.

Daha çok yetişkinlerde görülmektedir. Tırnak mantarının ağrılı olması ve enfeksiyon ve bulaşıcı olması sonucu sıkıntılı sağlık problemlerine neden olabilir. Daha çok yaşlı kişilerde, şeker hastalığı olanların savunma mekanizmaları sorunlu olan hastaların daha dikkat etmesi gerekiyor.

Parmağa Lazer Uygulanmakta

Dr. Ata Nejat Ertek, tırnak mantarının en etkili yönteminin lazer tedavisi olduğunu bildiriyor. Lazer tedavisi, tüm yaş aralığında daha az risk ve güvenli kullanım şekli, hasta uyumuna dikkat edilen ve klinik iyileşmede tırnak mantarı tedavisinde tercih edilen uygulamalar arasındadır.

Ayakta oluşan tırnak mantarına yapılan lazer ışığı ile tırnak bölgesine ve çevresindeki yumuşak dokulara zarar vermeden yapılmaktadır. Bu uygulama 5 parmağın tümüne yapılmalıdır. Çünkü mantar olan tırnağın yanında bulunan tüm parmaklarda mantar olabilir.

Yapılan lazer uygulamada biraz ısı hissedilebilir. Yapılan lazer tedavisinde kullanmanız gereken bir ağrı kesicine ihtiyaç yoktur. Tedavi sonunda günlük yaşamanıza hızlıca geçebilirsiniz.

  • Çay ağacı yağı: Tüm aktarlarda yada marketlerde bulunan çay ağacı yağı akşamları yatmadan önce her gün bir pamuk yardımı ile tüm mantar bölgeye uygulayın. Yapmış olduğunuz uygulamadan sonra ayağınızın hava almasını sağlayın.
  • Sarımsak ve beyaz sirke: 2 diş sarımsağı ezelim. Ezmiş olduğunuz sarımsak içine 2 yemek kaşığı sirke ekleyin ve karıştırın. Mantar olan bölgeye sürelim ve kapatalım. Tırnaktaki mantar gidene kadar bunu yapmaya devam eden.
  • Sirkeli uygulama: Bir kova içine biraz su ekleyin ve içinde bir yemek kaşık sirke ekleyin yada suyun miktarına göre ekleyebilirsiniz. Bu işlemi yatmadan önce her gece 30 dakika kadar ayağınızı bu suyun içinde bekletin. Daha sonra çıkartın ve kurulayın. bu işlemden sonra ayağınızın hava alabileceği şekilde ayakkabılar giymeye dikkat edin.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...