B12 Eksikliği Sizi Bitiriyor. Mutlaka Önlem Alın!

12 Ekim 2020

Yorgunluk, baş dönmesi, odaklanma güçlüğü, üşüme hatta depresyona girebilecek kadar hayat sevinciniz bittiyse bunun sebebi B12 eksikliğinden olabilir.

Günlük hayatınızda halsizlik veya yorgun olduğunuzu ve sürekli konsantrasyon problemleri yaşıyorsanız, uyuduğunuz halde kendinizi uyumamış gibi hissediyorsanız, dengesizlik kulaklarda çınlama gibi sorunlarınız var ise bunların nedeni B12 vitamin eksikliğinden kaynaklanıyordur.

B12 Vitamini Vücudunuza Nasıl Bir Faydası Var?

Vücudunuzda yeterince B12 yoksa kan hücrelerinizde oksijen aktarması azalabilmektedir. Beyin - sinir sistemlerin fonksiyonlar vücudunuza destek olan tam bir iş bitirici diyebiliriz.

Oksijen azlığı vücudunuzda enerji üretimini azaltır ve böylece daha bitkin ve yorgun olmanıza neden olur. Vücutta B12 vitamin eksikliği beyniniz de yeterince asetil kolin üretmez. Böylece öğrenme zorluğu , odaklanma sorunu yaşar ve bellek ve öğrenme gücünden çok fazla yararlanamazsınız.

Vücudunuzda eksik olan B12 vitamini beyin hücrenizde üretme fonksiyonlarını tam anlamıyla yerine getiremez. Bu nedenle beyinden gelen uyarılar kaslarınıza ulaşamaz ve buda dengenizin bozulmasına , başınızın dönmesine neden olur. Vücudunuzda ki kas gücü azalır.

B12 Vitamin Eksikliği Belirtileri Nedir?

B12 eksikliği kısa sürede oluşan bir durum değildir. Çünkü karaciğerdeki B12 değeriniz sizi 2 yıl bir süre yetebilmektedir. Bu nedenle B12 eksikliği yavaş yavaş derinden oluşur. B12 en belirgin özellikleri hafıza sorunu, unutkanlık ve megolabastik anemi ( kansızlık ) belirtileri başlıca;

  • Halsizlik
  • yorgunluk
  • el ve ayakta uyuşmalar karıncalanmalar
  • bitkinlik
  • kaslarda güçsüzlük
  • denge sorunu
  • baş dönmesi
  • kafada karmaşa oluşu
  • uyku problemi
  • odaklanmada zorluk

Problem Nedir Peki?

B12 eksikliği günümüzde daha sık meydana çıkmaktadır. Sebebi B12 içeren yiyecekleri az tüketiyoruz ( tavuk, balık, süt gibi ) ayrıca B12 vitaminini azaltacak ilaçlar kullanıyoruz. ( reflü, antiasitler, antibiyotik, metformin bunlardan bazıları )

Vücudunuzda B12 vitamin eksikliği hissetmeye başladığınızda mutlaka bir laboratuvara gidip vitamin eksikliğinizi ölçün. Eğer sonuçlar 400'ün yada 300'ün altına ise vay halinize! hemen B12 takviyeleri almanız gerekiyor demektir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...