Baca Temizliği  

1 Şubat 2022

Baca Temizliği  

Özellikle soba kullanan kişilerin bacası çok daha hızlı kirlenir ve tıkanır. Belirli aralıklar ile baca temizliği mutlaka yapılmalıdır. Bacanızın bakımını ve temizliğini kendiniz yapacaksanız bazı ipuçlarını paylaşmanızda fayda var. Buna göre, önce baca içine bir ayna parçası tutun, yukarı bakacak şekilde ayarlayın ve bakın. Bacada herhangi bir şey yoksa,  su dolu 1 litrelik plastik bir şişeyi elektrik kablosunun veya çamaşır ipinin ucuna bağlayın ve bacadan aşağı sarkmasına izin verin. Bacanız tıkalı ve kalıcıysa, evin içinden havalandırmayı deneyin. Bu uygulamalar başarısız olursa, ütünün ucuna bir bez bağlayın ve gazyağı ile ıslatın. Hazırlanan gazyağı çubuğunu yaktıktan sonra yavaşça kaldırırsanız, ateşin etkisiyle oluşan katran yanmaya başlayacaktır. Katranın tamamen yanması ile birlikte çubuğun alevinin sönmesine izin verin. Yanınızda biraz su bulundurun, tüm olasılıkları değerlendirin. Söndükten sonra suyla dolu plastik şişeyi asın ve bacayı açık bırakın. Büyük ihtimalle  bacanız temizlenmiştir. Önemli bir konu da şu ki, kendiniz yapmak istemiyorsanız bağlı olduğunuz ilçe itfaiyesinden baca temizliği konusunda yardım almanız çok daha uygun olacaktır.  

Baca Temizliği Önemi  

Bacalar temizlenmediğinde ve soba, kombi, şofben gibi ısıtıcılar düzgün takılmadığında kömür, doğalgaz, odun, LPG, kerosen ve odun gibi yakıtlar eksik ve verimsiz yanacaktır. Eksik yanma sonucu oluşan kirleticiler ve partiküller baca tıkanıklıklarına neden olur. Bu nedenle her yıl birçok insan evde zehirlenerek ölmektedir.   
Kışın yaklaşması ve havaların soğumasıyla birlikte soba veya kombi kullanacak kişiler kömür, odun veya doğalgaz kullanmaya başlayacak. Kışlık mahsulün hazırlanmasında dikkate alınması ve çözülmesi gereken konular da vardır. Bunlardan en önemlisi baca temizliğidir.  


Baca Temizli Yapılırken Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?  


Bacada mutlaka baca başlığı kullanmalısınız. Rüzgarlı havalarda zehirli ve zehirli  gazlar yükselerek ciddi sağlık sorunlarına ve zehirlenmelere neden olabilir. Bacanın yalıtılması çok önemlidir. Yalıtımsız bacalar çabuk soğur ve  sıcak havadan gelen nem bacada yoğuşarak soğumaya başlar. Bu, bacanızın daha hızlı tıkanmasına ve duvarların lekelenmesine neden olacaktır. Baca temizliği yapılırken bu hususlara dikkat edilirse bacanız çok daha uzun süre temiz kalacaktır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...