Badem Yağı Hakkında Her Şey 

28 Şubat 2022

Badem Yağı Hakkında Her Şey 

Badem yağı kozmetik, güzellik, sağlık, gündelik eşyaların kullanımını korumak gibi bir çok farklı alanda kullanılmak amacıyla üretilen bir tür yağdır. Badem ağacının tohumlarından soğuk sıkma tekniğiyle elde edilen, rengi soluk sarı olan, ceviz tadında hafif kokulu bir yağdır.

Badem yağının son dönemlerde popülerleşmesiyle bir çok farklı firma tarafından, farklı çeşitler ve paketlerde üretilip satışa sunulmaktadır. Kozmetik amaçla satılan badem yağları genellikle 20-100 ml’lik küçük cam şişelerde tatlı badem yağı olarak satılmaktadırlar. 

Badem yağının kullanım alanları nelerdir? 

Badem yağı içeriğinde yoğun olarak bulundurduğu A, B ve E vitaminleri dolayısıyla oldukça zengin bir yağdır. İçeriğinde bulundurduğu bu zengin vitaminler badem yağının özellikle saç ve cilt bakımlarında; göz altı morlukları ve rahatsızlıklarında, saç ve saç derisi bakımlarında ve yaralanmalarda en çok tercih edilen yağlardan biridir. 

Badem yağları saç uzamasında çok etkilidir. Saç diplerine direkt olarak uygulanan ve belli bir süre saçta duran, sonrasında duşta arındırılarak yıkanan badem yağının saç derisini yumuşatarak; kuruluktan meydana gelen kepek ve egzama problemleriyle de savaştığı görülmektedir. Duş sonrasında kurutulan saç uçlarına uygulanan tatlı badem yağı saç kırıklarını engelleyerek saçlarınızın kolay açılmasına da yardımcı olacaktır. İçerdiği yoğun vitamin ve mineral sayesinde cansız saçlarınızı onarmakta yardımcı olacak ve saçlarınızın hacim kazanmasına yardımcı olacaktır. Cilt için ise bir çok kullanım alanı vardır, diğer esans yağlar ve kremler ile karıştırılıp kullanılabilirken aynı zamanda cilde maske olarak da uygulanmaktadır. Temizlenip cildinize masaj yaparak uyguladığınız birkaç damla badem yağını belli bir süre cildinize bekletmeniz sonucunda cildiniz yumuşadığını ve parlaklığının arttığını gözlemleyebilirsiniz. 

Ciltleri için badem yağını bakım rutinlerine ekleyen bireylerin akıllarına genellikle badem yağının kıllanma yapıp yapmayacağı gelmektedir. Badem yağı kıl köklerini beslediği için bu soruya net bir cevap vermek mümkün olmamakla beraber, badem yağı dikkatli kullanım gerektiren bir yağdır. 

Aynı zamanda badem yağlarının çok yüksek bir kısmının vegan olmasından kaynaklı olarak da alternatif beslenme tarzları benimseyen bireyler içinde cilt bakımlarına ekleyebilecekleri bir ürün olarak da bilinmektedir. 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Bu Baharat İle Cildinizdeki Kırışıklıklardan Kurtulun

29 Eylül 2023

Belli bir yaştan sonra cildimizin kırışıklıklarına engel olmak mümkün değil. Tüm dünya...

GENÇLEŞMEK İÇİN TATLI BADEM YAĞI

8 Ağustos 2023

Tatlı badem yağı, tatlı bademlerin soğuk presleme yöntemiyle elde edilen bir bitkisel yağdır...

YAŞLILIK LEKELERİNİ BİTİRMEK KOLAY !!

5 Ağustos 2023

Yaşlılık lekeleri, güneş ışığına maruz kalma nedeniyle ciltte oluşan kahverengi lekelerdi...

PAPATYANIN FAYDALARI

12 Temmuz 2023

Papatyanın birçok faydası vardır. İşte papatyanın sağlık ve güzellikle ilgili 50 faydasın...