Badminton Nedir?

10 Mayıs 2022

Badminton Nedir?

Bireysel spor dallarından biri olan ve popülaritesi günden güne artan Badminton nedir? kısaca tanımaya çalışalım:

Kaz tüyünden imal edilen bir top ve bir raketle oynanmaktadır. Topun file üzerinden karşı alana atılarak sayı kazanılması esasına dayanan tenis benzeri bir oyundur. Genci yaşlısı her yaş grubundan insanlar tarafından kolayca oynanabilir.

Badminton genellikle kapalı alanlarda oynanan bir spordur. Sahanın ölçüleri yapılacak müsabakalara göre değişiklik göstermektedir. Teklerde 5,18 m.ye 11,88 m. olan ölçüler çiftler karşılaşmalarında 6,10 m.ye 13,40 m. olmaktadır. İki rakip sahayı birbirinden ayıran filenin boyu 76 cm, eni en az 6,1 m olacaktır. File 1,55 m. iki direk arasına takılacak olup filenin üst tarafındaki şeridin yerden yüksekliği 1,524 m. olacaktır.

Her setti 21 sayı üzerinden oynanmaktadır. En az iki farkı yakalayan seti kazanmaktadır. İki set alan maçı kazanmaktadır.

Olimpiyatlarda, Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında Badminton

Sporseverler özellikle olimpiyatlarda gördüklerinde Badminton nedir, nereden çıkmıştır, kaynağı neresidir merak edip araştırmaktadırlar. İlk olarak Asya kıtasında bugünkü haline benzer oyunların oynandığı tespit edilmiştir. 19. yüzyılın sonuna kadar Çin’de “Ti Jian Zi” adıyla; Hindistan’da ise “Poona” adıyla oynanmaktaymış. Hindistan’da gören İngilizler tarafından Britanya adasına getirilen oyun ilk kez Badminton Evi’nde oynanmıştır. Sporun adı buradan gelmektedir.

Dünya Badminton Federasyonu 1934’te dokuz ülkenin (Danimarka, İngiltere, İskoçya, Galler, İrlanda, Fransa, Hollanda, Kanada ve Yeni Zelanda) katılımıyla Birleşik Krallık’ın Cheltenham kentinde kurulmuştur. Federasyon merkezi 2005’te Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’a taşınmıştır.

Çin ve Endonezya’nın çok başarılı olduğu bu spor dalı ilk kez 1972 Münih olimpiyatlarında gösteri sporu olarak yer almıştır. 1992'deki Barcelona olimpiyatlarından beri esas spor olarak ülkelerin madalya sıralamasına katkıda bulunmaktadır.

İlk Avrupa şampiyonası 1968’de Almanya’nın Bochum kentinde düzenlenmiştir. İlk Dünya şampiyonası ise 1977’de İsveç’in Malmö şehrinde yapılmıştır.

Türkiye’de Badminton

Türkiye’de Badminton nedir” ve hangi noktalara gelmiştir:

Türkiye Badminton Federasyonu 31 Mayıs 1991’de kurulmuş ve 3 Kasım 1991’de 104. üye olarak “Uluslararası Badminton Federasyonu’na” dahil olmuştur.

Müsabakalar Türkiye’de ilk kez 1994’te Ankara’da düzenlenmiştir. 11 bölgeden 24 takımın katılımı ile “Badminton Ligi” tespit müsabakaları yapılarak 8 takımlı Türkiye Badminton Ligi kurulmuştur. Bunun yanı sıra 10 takımlı Badminton 1.ligi ve 20 takımlı bölgesel lig ile üniversite 1. ve 2. ligleri de faaliyetlerine devam etmektedir. 2000 yılından itibaren minikler kategorisinde de lig kurulmuştur.

Türkiye ilk kez 2012 Londra olimpiyatlarında kadınlarda Neslihan Yiğit ile temsil edilmiştir. 2014’te Özge Bayrak Avrupa’da ilk kez bronz madalya kazanmıştır. 2016’da 15 yaş çift bayanlarda sporcularımız takım halinde Avrupa Şampiyonu olmuşlardır. Tek bayanlarda ise Avrupa üçüncülüğü kazanılmıştır. 17 yaş grubunda çift bayanlarda bu sefer Avrupa ikinciliği, tek bayanlarda ise Avrupa üçüncülüğü alınmıştır.

Milli takımımızın ilk müsabakası 2001 yılında Kazakistan ile olmuştur.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?

26 Mayıs 2022

Basketbolda İşaretler Ne Anlama Gelir?Basketbolda hakemlerin kullandığı pek çok işaret bu...

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  

19 Mayıs 2022

Yaşlılıkta Spor Yapmanın Önemi Nedir?  Yaşlılıkta spor yapmanın önemi nedir sorusu he...

Uzak Doğu Dövüş Sporları

18 Mayıs 2022

Uzak Doğu Dövüş SporlarıUzakdoğu dövüş sporları rakibin saldırısını durdurmayı am...

WWE Nedir?

18 Mayıs 2022

WWE Nedir?WWE, World Wrestling Entertainment teriminin kısaltması olarak kullanılmaktadır. A...