Bağışıklık Sistemimizin Zinde Kalması İçin Neler Yapılmalıdır?

23 Ocak 2022

Bağışıklık Sistemimizin Zinde Kalması İçin Neler Yapılmalıdır?

Bağışıklık sistemi vücudun mikroplara ve virüslere karşı savaşabilmesi için güçlü olması gereken bir savunma sistemidir. Bağışıklık sistemimizin dirençli olması yediğimiz ve tükettiğimiz besinlerden, uyku düzenine kadar pek çok farklı faktörlerden etkilenebilmektedir. Özellikle içinde bulunduğumuz salgın süreçleri içerisinde bağışıklığımızı güçlü tutmanın önemi bir kez daha anlaşılmıştır .Peki bağışıklık sistemimizin zinde kalması için neler yapılmalıdır? 

  • Güçlü bir bağışıklık sistemi için öncelikle uyku kalitemizin iyi olması gerekmektedir. İyi bir uyku için dikkat edilmesi gereken bir kaç husus bulunmaktadır. Bunlar; her gün düzenli saat aralıklarında uyumak, uykudan önce uyku kalitemizi bozacak ağır besinler tüketmemek , gün içinde gereğinden fazla kafein tüketmemek gibi sıralanabilir. Yeterli uykuyu alamayan bireylerde zamanla bağışıklık sistemi zayıflamakta ve buda hastalıklara kapı aralamaktadır.
  • Tükettiğimiz besinlerin bağışıklık sistemimiz üzerinde çok büyük önemi vardır. Bu nedenle vücudumuza dışardan sağladığımız her besinin besleyici özelliklerine dikkat etmeliyiz. Mevsimine uygun zaman dilimlerinde üretilmiş besinleri tüketmek bu besin gruplarında bulunan vitamin ve minerallerden en yüksek katkıyı sağlayacaktır. Vücudumuzun ihtiyacı olan kadar besin tüketmek ve dengeli beslenmek bağışıklığımızı desteleyecek en önemli adımlardan olmaktadır. Bağışıklık güçlendirici besinler arasında meyveler, mevsim sebzeleri, süt ürünleri, zencefil, sarımsak, kavrulmamış kuruyemişler, ceviz, deniz ürünleri, yumurta, yoğurt ve kefir gibi zengin içerikli besinler sayılabilir. Bu ürünleri kararında tüketmek ve vücudumuzu gereksiz yere yormamak da oldukça önemlidir.
  • Sağlığımıza zararlı maddelerden özellikle alkol, sigara ve kötü alışkanlıklardan uzak durmak da bağışıklığımızın düşmemesine fayda sağlayacaktır.
  • Her insanın belirli bir ideal kilo seviyesi bulunmaktadır. Bu kilonun çok üzerine ya da çok altına inmek de vücudumuzu yorarak bağışıklık sistemimizi etkileyecek faktörlerdendir.
  • Düzenli yapılan egzersiz ve spor aktiviteleri ile hem vücudunuzu zinde tutarsınız hem de zihinsel sağlığınızı destekleyerek bağışıklık sisteminize yararda bulunursunuz. Bunun için günlük ve haftalık programlar yaparak düzenli bir şekilde egzersizler yapabilirsiniz.
  • Stresten uzak durmak, doğru nefes alıp vermek ve meditasyon yapmak da bağışıklığımızı kuvvetlendirici aktivitelerdendir.
  • Gereksiz kullanılan ilaçlar vücudumuzda çeşitli tahribatlara yol açabilmektedir.Bu nedenle gereksiz ilaç kullanımını durdurmak da bağışıklık sistemimizin zinde kalması için dikkat edilmesi gereken konular arasındadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...