BAKIŞ AÇISIYLA ÇIĞIR AÇAN İSPANYOL RESSAMLAR

15 Aralık 2021

BAKIŞ AÇISIYLA ÇIĞIR AÇAN İSPANYOL RESSAMLAR

1)PABLO PİCASSO (25 Ekim 1881 - 8 Nisan 1973)

Paplo Picasso, İspanya'nın Malaga bölgesinde yaşamaya başlamış ve hayatını sanata adamış bir ressamdır. Bu ispanyol ressam hayatı boyunca 1900'den fazla eseri üretmiştir. Bunun yanı sıra kübik resminin öncüsü olmuştur. Yaptığı eserlerle kübizmin kurucu haline gelmiştir. Kübik üslubu ile birçok farklı fikir, bakış açısı ve çizim teknikleri denemiştir. Bu denemelerinin sonucunda da yeni teknikler ortaya çıkmıştır. Dünya çapında bilinen eserleri; Guernica, Yaşlı Gitarist, Ağlayan Kadın, Mandolinli Kız, Üç Müzisyen ve daha birçok eserdir.  

2)SALVADOR DALİ (1 Mayıs 1904 - 23 Ocak 1989)

Bir ispanyol ressam olan Dali 1900'lü yıllardan günümüze kadar hiç ününü kaybetmemiştir. Resimlerinde sürrealist bir yaklaşım vardır ve sürealizm akımının da öncüsü olmuştur. Resimlerine asıl göstermek istediği bilinçaltının yansımalarına örnek olmaktır. Gerçeküstü yaklaşımıyla tüm kavramları yıkmış, insanların içindeki paranoyaları ve fantezileri irdelemiştir. Eserleri; Belleği Azmi, Çarmıha Gerilme, Haşlanmış Fasulyeli Yumuşak Yapı, Aziz Antonius'un Baştan Çıkarılışı, Yanan Zürafa olmaktadır. 

3)Francisco Goya (30 Mart 1746 - 16 Nisan 1828)

Goya, sanat hayatının ilk adımlarını saray ressamı olarak atmış olan bir ispanyol ressam olmaktadır. Kendisi romantizm akımının öncüsü ve gelişmesine katkıda bulunan kişidir. Resimlerinde romantizm akımının özellikleri görülmektedir. Ayrıca bu akım içerisinde yeni teknikler de kullanmıştır. Tablolarıyla birlikte gravürlerde yapmıştır. Günümüzde modern sanatın öncüleri arasında da sayılmaktadır. Resimleri oldukça kasvetli bir hava taşır ve aralarda hayali ürün yerleştirmeleri vardır. Yeni resim tekniği olarak ise kalın boya tabakaları kullanmasıdır. Eserleri arasında; 2 Mayıs 1808, 3 Mayız 1808, Palmalı Maria Luisa, Demirci Ocağı, Çıplak Maya, Bileyici eserleri arasında sadece birkaç tanesidir.

4)Diego Velasquez (6 Haziran 1599 – 6 Ağustos 1660)

Diego Velasquez, hayatını İspanya'da geçirmiş ve genellikle saray mensuplarının resmini yapmış bir ispanyol ressam olmaktadır. Yaşadığı dönemde geçmişe özgü teknikler ve görseller kullanmıştır. Böylece 19. yüzyılın en önemli barak ressamı olmuştur. Yaşadığı dönemde ilgi göremese bile sonrada dünyadaki en önemli ressamlar arasına adını yazdırmıştır. Resimlerinde natüralist bir yaklaşım vardır. Ayrıca empresyonizm ve realizm akımlarının ortaya çıkışında insanlara esin vermiştir. Gerçekleri oldukça yalın bir şekilde anlattığından Yaptığı resimler o dönemde cesaret gerektiren resimlerdi. Birçok eseri arasında; Nedimeler, Dokumacı Kadınlar, Cüce Soytarı ve Köpek, IV. Filip ve Kraliçe Elizabeth Fransalı'nın Kızı, Aynadaki Venüs, İsa'nın Çarmıha Gerilmesi başta gelenlerdendir.  

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar

1 Eylül 2022

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar yazımızda hem dünyanın dört bir yanına duygularını dağıt...

İSVİÇRE MEDENİ KANUNU NEDİR? TÜRKİYE'DE NE ZAMAN UYGULANDI? 

30 Ağustos 2022

İsviçre Medeni Kanunu, 1907 yılında hukuk profesörü Eugen Huber tarafından hazırlanmıştır...

OLAĞAN ÜSTÜ HAL NEDİR?

30 Ağustos 2022

Olağanüstü hal veya kısa adı ile OHAL, olağanüstü durumlarda devletin hukuki açıdan daha r...

Nikola Tesla

13 Ağustos 2022

 Nikola Tesla Kimdir? Nikola Tesla, 1856 Sırbistan doğumlu Amerikalı bir mucittir. Elektrik ...