Bal ve Tarçının Faydaları Nedir?

20 Şubat 2021

Yüzyıllardır kullanılan bal ve tarçının bu iki baharatın Hindu ve Çin tıbbında yaygın bir tedavi uygulamasıdır. Bal her zaman özelliğini yitirmedi. Tarçın ise bin yıl öncesinde öyle değerli bir şeydi ki, yalnızca bir imparatora verilecek önemli bir hediyeydi. Ama şimdi bunu herkes alıyor ve kanıtlanmış faydalı bir besindir. Bu iki faydalı besinin kanıtlanmış bazı kanıtları var.

Bal ve Tarçın Yaşlanmayı geciktiriyor

Oksidonlar yani serbest radikaller dokuların oksitler ve böylece vücut hücrelerin tahrip olmasına neden olur. Buda daha erken yaşlanmaya ve hastalıklara sebep olur. Antioksidanlar serbest radikalleri etkisiz duruma getirip böylece yaşlanma süresini daha yavaş olmasını sağlayacaktır.

Bal ise içerisinde en güçlü antioksidan olan emzimler, fenoller, flavonoidler ayrıca organik asitler barındırmaktadır. Yapılan araştırmalarda karabuğday balı gibi olan koyu renkte balların bu bileşimler bakımından daha güçlü olduğu anlaşılmıştır. Tarçın ise içerisinde çok güçlü olan antioksidan olan polifenol barındırmaktadır.

Bal Kalbe İyi Geliyor

Dünyanın en yaygın ölüm nedeni olan kalp sağlığı için, bal ve tarçın oldukça faydalı. Balın etkisi kalbe kan akışını arttırmaya yarayan atar damarların duvarlarını genişletmeye yardımcı oluyor. Kalp krizi sonucu ve felce sebep olan kan pıhtılaşmasını önleyen antioksidanlar barındırıyor. Tarçın ise atardamarların duvarında aterosklorik plak meydana getiren ''kötü'' kolesterolü azaltmaya ve böylece vücudunuzda iyi olan kolesterol düzeyini artırmaya yardımcı olur. Bir kavanoz bal içine bir kaç kaşık tarçın ekleyelim ve güzelce karıştıralım. Bu karışımı düzenli bir şekilde kahvaltıda bir dilim ekmek üzerine sürerek yiyebilirsiniz.

Bakteriyel Enfeksiyona Karşı Faydaları

Bal ve tarçının antibakteriyel bakımından etkisi olması yalnızca soğuk algınlığında değil, mesane ve böbrek enfeksiyonlarında yaşanan bulaşıcı hastalıklarda da kullanılır. Bal yüzyıllardır kullanılan ve yaraları dezenfekte etmek için kullanılmaktadır. İçerisinde bakterileri yok eden defensin-1 proteini ve glokoz oksidaz enzimi bulunmaktadır.

Tarçın ise antibakteriyel yani iltihaplanmayı önleyen ve mantar oluşumuna engel olan özelliklere sahiptir. Kokusunu veren sinamik aldehit içermektedir.

Kilo Vermeye Yardım Eder

Öncelikle bu iki besin bir zayıflama ürü değildir. Daha zayıf olmayı hedefliyor ve düzenli olarak egzersiz ve beslenmenize dikkat ediyorsanız, bal ve tarçın daha hızlı kilo vermenize yardım edecektir. Şeker yerine bal yiyebilirsiniz. Ölçülü tüketilen bal beslenmenizde kalori miktarını düşürecektir. Rafine şekerleri yüksek kan şekerinin seviyesini ve aniden düşen kan şekerine neden olmaktadır. Bal ise vücutta kan dolaşımına yavaş yavaş girerek kan şekerinin ani artışını önlemektedir. Tarçın ise kan şekeri seviyesini düşürerek ve metabolizma için gerekli olan insülin seviyesini yükseltir. Bu durumda metabolizma hızlanır ve glikoz yağ dönüşmeden enerjiye dönüşecektir.

Bir bardak su içine 1 çay kaşık bal ve yarım çay kaşık tarçın ilave edelim. Kahvaltı yapmadan yarım saat önceden veya yatmadan yarım saat önceden tüketebilirsiniz.

Kan Şekeri Seviyesini Dengeler

Yüksek olan kan şekeri çok fazla hastalığın habercisi olabilmekte ve bunlardan bir diyabet. Balın ise kan şekeri seviyesini düşürdüğü kanıtlanmıştır. %17'si su olan ve gerisi glikoz ve früktoz dan oluşmaktadır. Bu nedenle vücut tarafından kısa sürede önlediği için kan şekerinin ani yükselmelerini önlüyor. Bu sebeple şeker hastaları bal tüketebilirler. Tarçın ise kan şekerini düşürmeye yardım eder. Bu sonuca gönüllüler ve diyabetliler ile yapılan deneyler sonucu ortaya çıkmıştır. Elbette tarçın ilaç değil ama faydalı bir takviyedir. Balı alırken gerçek olduğuna emin olun. Böylece daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Toz tarçın almak yerine kabuk tarçını tercih etmelisiniz.

Bal, 2 yaşının altında ki küçük olan çocuklara tavsiye edilmemektedir.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...