Balık Çeşitleri Nelerdir

27 Kasım 2021

Balık Çeşitleri Nelerdir

Balık çok besleyici bir gıdadır, özellikle içerdiği omega-3 yağ asitleri sayesinde beyin ve kalp sağlığını destekler. Balıklar hem tatlı suda hem de tuzlu suda yaşayabilir. Aynı zamanda balıklar çinko ,B vitaminleri ve protein açısından zengindir. Özellikle hamsi gibi balıklar yüksek miktarda kalsiyum içerir. Fakat balıkların en büyük sorunu civa gibi toksinleri bulundurmalarıdır. Deniz içerisinde bulunan parazitlere karşı da savunmasızlardır. Balıklar kolaylıkla bozulabilirler, göllerde yetiştirilmiş balıklar ise düşük besin değerine sahiptir. Eğer balık seçme de yeniyseniz, her balığın bir mevsimi olduğunu bilmelisiniz. Her balık kendi mevsiminde en iyi tada sahiptir.

Balık, Yüzmek, Su, Hayvan, Su Altı

En Faydalı Balık Türleri

1-Somon

Dünya genelinde en çok tüketilen balık türlerinden biri olan somon, omega-3 açısında zengindir. Somon içerdiği besinler sayesinde kalp sağlığını korumaktadır. kötü kolesterolü düşürür, protein ihtiyacınızı büyük oranda karşılar. Genellikle balık çiftliklerinde yetiştirilen somonlar daha yağlı ve lezzetsiz bir tada sahiptir. Doğal sularda yetişen somonlar ise lezzetli ve doymuş yağlar açısında zengindir. Somon birçok şekilde tüketilebilir, parazit içerebileceği için çiğ tüketilmemesi gerekmektedir.

2-Hamsi

Hamsi Karadeniz mutfağı için vazgeçilmez bir balıktır. Hamsi Türkiye'de ki bütün sularda yetişmektedir. Karadeniz ve Akdeniz bölgesinde en çok yetişen balık türüdür. Çok lezzetli bir balık olmasının yanı sıra besin değeri açısından çok zengindir. Birçok şekilde tüketilen bilen hamsi diğer balıkların aksine düşük miktarda civa içerir. Omega-3 değeri düşük olsa da, düşük kolesterol değeriyle kalp sağlığı açısından risk yaratmaz.

3-Sazan

Sazan balığı diğer balıklara oranla daha sert bir ete sahiptir. Aynı zamanda çok fazla ince kılçığa sahiptir. Yağlı bir balık olmasının yanı sıra yüksek protein içerir. Sazan balığı en iyi kızartmalara gitmektedir. Diğer tüketim şekli marine edilmesidir. Özel acı soslar, ve baharatlar ile hazırlanan sazan balığının lezzetine doyum olmamaktadır. Sazan balığı mevsiminde tüketilmelidir, mevsim dışı tüketilen sazan balıkları genelde ağızda kötü bir tat bırakmaktadır.

4-Ton balığı

Ton balığı dünya genelinde ki en popüler ve sevilen balık türlerinden birisidir. Fakat dünya genelinde en çok tüketilen hali konserve ton balığıdır. Çünkü ton balığını düzgün pişirmek zahmetli bir iştir. Ve hatalı bir şekilde pişirilmesi bütün tadını kaçırıp , onu yenmeyecek bir balık haline getirebilir. Düzenli Ton balığı tüketimi kalp hastalıkları riskini de düşürmektedir. Fakat unutulmaması gereken şey, ayçiçek yağıyla hazırlanmış konserve ton balığının, doymuş yağ oranının düşük olduğudur. Ton balığı, yağ oranı düşük bir balık olduğu için kızartması pek tercih edilmemektedir.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...