Balık Kokusu Nasıl Yok Edilir? Balık Pişirdiğinize Hiç Kimse İnanamayacak

8 Kasım 2020

Hepimizin çok severek tükettiğimiz balık kokusu nasıl mı gider? Özellikle mutfakta balık kokusunun giderilmesi oldukça zor olabiliyor. Hadi şimdi mutfakta oluşan o kokuyu yok etmenin püf noktalarını öğrenelim.

Balık yapımı bir çok şekilde yapıldığı için hepsi sırayla tava, fırın, elde evde oluşan tüm kokuyu yok edecek bilgileri paylaşıyoruz.

Fırında pişirilen balık kokusu nasıl gider?

1- Fırından pişirdiğiniz balığı, sirkeli su ile silerek kokudan kurtulabiliriniz.

2- Yada pişirdiğiniz fırının içine karbonat dökün. Bir sprey ile içine su ve sirke ekleyin, karbonat döktüğünüz bölgeye bunu sprey yardımı ile sıkın. 3 dakika kadar bekletin ve bir sünger ile temizleyin.

3- Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm işlemlerden sonra fırın tepsisinin içine vanilya dökün ve bu şekilde 20 dakika kadar fırını çalıştırın. Bu koku ile fırın ve eviniz tertemiz kokacaktır.

Bir diğer yöntem ise fırında pişirdiğiniz balığın yanına limon koymak kötü ve ağır kokuyu azaltır ve fırın temizlemek daha basit alacaktır.

Tavada pişirilen balık kokusu nasıl gider?

Tavada pişirilen balık çoğunlukla ocak ve duvarlara yağ sıçrar. Bu nedenle koku daha çok ve kalıcı olur. Tavada pişirilen balık kokusundan kurtulmanın yolu için bunları yapmanız yeterli olacaktır.

1- Bir tencere içine su ekleyin ve içerisine bir çay bardağı sirke koyun. Bu suyu ocağa alın ve kaynatın. Mutfakta tüm balık kokusunu içerisine alıcaktır.

2- Yine aynı şekilde tencerenizin yarısını su ile doldurun. İçerisine bir miktar limonun suyu, tarçın çubuğu, karanfil ve evinizde defne yaprağı varsa onu da ekleyebilirsiniz. Suyu ocağa alın ve kaynatın. Kaynadıkça içeride oluşan balık kokusu tamamen gidecektir.

3- Balık kokusundan kurtulmanın diğer yolu ise, mutfağınızda kokulu mumları yakarak tüm kokuyu bastıracak ve kokudan kurtulabilirsiniz.

4- En etkili yöntem ise, bir tencere içine su koyun ve içerisine vanilya ekleyin. Bu şekilde kaynamaya bırakın tüm koku gidecektir.

Balık kokusu elden nasıl gider?

Evde oluşan balık kokulardan kurtulmanın yollarından bahsettik şimdi elimizde oluşan kokudan nasıl kurtulabiliriz. Hemen onu da anlatalım.

1- Bir adet limonun elinizin üstüne sıkın ve kabukları ile elinizi silin, ovalayın.

2- Karbonatı bir miktar su ile karıştırın macun kıvamına gelince , elinizi bununla sabun yapar gibi ovun ve yıkayın.

3- Balık kokusunun sabun tamamen çıkaramayabiliyor. Bu nedenle evde bulunan diş macunu ile elinize sürün ve sabun yapar gibi ovalayın. Daha sonra elinizi yıkayın tüm kokudan kurtulacaksınız.

4- Balık kokusundan kurtulmanın diğer bir yolu ise çay. Çayı elinizi yanmayacak şekilde elinize dökün ve iyice yıkayın. Böylece tüm kokudan kurtulabilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...