Balık Yağın Faydaları Ve Zararları Neler ?

17 Şubat 2021

Balık yağı vücuda oldukça faydalı bir besin kaynağı diyebiliriz. İçerisinde olan omega 3 yağ asidi vücut için inanılmaz faydalı bir besin kaynağı. Vücudumuz için gerekli olan asit ve minerallerin tümü balık yağında bulunmaktadır. Vücudun kendi başına üretemediği omega 3 kaynağı annemizin karnından bu yana bizim için gerekli olan tüm vitaminler balık yağın içinde vardır. İşte bu balık yağını bir çok eczanelerde bulmanız mümkün.

Omega 3 kaynağı bir çok balık içinde de bulunmaktadır. Bunlar şöyle; mersin balığı, somon balığı, lüfer, levrek, alabalık, sardalya, ton balığı, kılıçbalığı, uskumru, kefal, tuna balığı gibi balıklarda bulunmaktadır. Haftanın 2 yada 3 günü bu balıkları tükettiğinizde omega 3 vitamin değerini karşılamaya yetecektir. Tabi her zaman bu balıkları tüketmek çok mümkün olmayabilir. Bunun yerine hem maliyeti uygun hem de kısa sürede bulmanız mümkün olan balık yağlarını alabilirsiniz. Bu balık yağların bozulmasını önlemek için içinde E vitamini vardır. Bu sayede balık yağının bozulması önleyecektir. Ayrıca belli bir zaman sonra cildinizin daha parlak olduğunu görebilirsiniz. Bu balık yağlarınızı cildiniz içinde uygulamanız mümkün.

Balık Yağın Cilde Faydası Nedir

Her zaman omega 3 vitamini barındıran balıkları tüketmemiz mümkün olmayabiliyor. Bunun için eczanelerde kapsül olarak alabilirsiniz. Balık yağı kapsüllerin içinde E vitamini bulunur. Bu E vitamini balık yağın bozulmasını önlemektedir. Bu nedenle içinde bulunan E vitamini cilde oldukça fayda sağlamaktadır. Balık yağı ile yapılan maske sayesinde cildinizin yağ dengesini sağlayacaktır.

 • Balık yağ içerisinde bulunan omega 3 cildinizi çok faydalı olacaktır. Cildinizin daha parlak ve pürüzsüz olmasını sağlar.
 • Cildinizde bulunan sivilcelerin yok etmeye yardımcı olur.
 • Cildin daha nemli ve kuru olmasını önler.
 • İçinde bulunan omega 3 sayesinde cildiniz daha canlı ve dinç kalacaktır.
 • Balık yağı bazı cilt rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Kaşıntı, cilt kanseri, leke, sedef ve selülit gibi alerjik rahatsızlıklara karşı faydalıdır.
 • Vücudun yaşlanmasını yavaşlatır.
 • Hücre yenilemesi sayesinde cildin daha parlak ve canlı olmasını sağlar.
 • Çil ve leke oluşmasını önler ve cildin gözenekleri açmaya yardımcı olur. Cildin kendi var olan rengini daha güzel olmasını sağlar.
 • Cilt dışında saç içinde oldukça faydalıdır. Saçın daha hızlı uzamasını ve gür olmasını sağlayacaktır.
 • İltihap kurutma özelliği sayesinde sivilcelerin yok olmasını sağlayacaktır.

Balık Yağının Cilde Faydası

Daha çok soğuk sularda yetişen ve balığın karaciğerinden elde edilmektedir balık yağı. Soğuk suda yetişen balıklar daha çok yağlı olurlar. En çok somon, tuna, levrek ve uskumru gibi balıklarda daha fazladır omega 3 vitamini. Daha iyi faydalana bilmek için balık yağını yemekte almak daha iyi olacaktır. Balık yağını aç karnına tükettiğinizde mide bulantısı yapar.

Eğer balık tüketmeyi sevmiyorsanız, balık yağı yada şurubunu alabilirsiniz. Hem saç için hem de cilde oldukça faydalıdır balık yağı. Sağlık içinde gereklidir.

Balık Yağı Maskesi

 • 1 tatlı kaşık balık yağ
 • 1 çay bardak çavdar
 • 1 çay bardak yulaf unu
 • 1 tatlı kaşık papatya çiçeğinin tozu
 • 1 tane yumurta sarısı
 • 1 çay bardak bal

Tüm malzemeleri bir kabın için karıştırın ve temiz olan yüzünüze sürün. Yaklaşık 10 dakika bekletin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Cildinizde sivilce yada farklı bir cilt sorunu varsa haftanın 1 günü bunu uygulamanız yeterli olacaktır. Bu maskeyi düzenli kullandığınızda sonuç mükemmel olduğunu görebilirsiniz.

Balık yağını yüze sürebilir miyiz?

Balık yağı yüze direk olarak uygulayabilirsiniz. Ayrıca balık yağı maskesi ile de yapabilirsiniz.

Balık Yağının Zararları neler?

Çok fazla tüketilmesinde bir yan etki belirtileri yoktur. Ama çok fazla tüketiminde kişilerde mide bulantısı, ishal, kusma, burunda şişlik, ağız kokusu, tat almada sorun, mide de yanma ve kaşın gibi belirtiler olabilir. Yan etkileri yavaş yavaş çıkar. Ayrıca balık yağını asla aç karnına almayın.

Balık Yağı Boy Uzatıyor Mu?

Balık yağı daha çok çocuklarda tüketilmesinde oldukça faydalıdır. İçinde bulunan omega 3 ve omega 6 yağları çocuklarda boy uzamasını oldukça faydalıdır. Doğal yollarda alınan balık yağı çocukların gelişiminde çok faydalıdır.

Omega 3 kapsülü cilde direk sürülür mü?

Omega 3 tüketmek oldukça faydalı olduğu gibi cilde kapsülünü sürmekte faydalı olacaktır. Maske yaparak uygulanabilir.

Balık Yağı Sivilce Yapar Mı?

Dozunda alınan balık yağı hiç bir şekilde sivilce yapmayacaktır. Aksine iltihaplı sivilce ve sivilce oluşumunu engeller.

Bugün ki yazımızda sizler için balık yağının faydalarından bahsettik. Kendiniz için ve çocuklarınız için balık yağı tüketmeniz, cildinizi canlılık verdiği gibi unutkanlığı da yok etmektedir. Balık yağı alan anneler bebeklerinin beyin gelişimi tam anlamıyla olur. Balık yağı alan çocuklar kolay kolay hasta olmazlar.

 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...