Banka Kartı Nedir?  

31 Mart 2022

Banka Kartı Nedir?  

Kredi kartı kullanmak istemeyen birçok kişi banka kartlarına yönelmiş durumdadır. Bu durumda banka kartı nedir soruları merak edilmektedir. Banka hesap kartı, hesabınızdaki para ile işlem yapmanızı sağlayan bir karttır. Öncelikle bordro, burs ve cep harçlığı hesaplarından para çekmek için kullanılan bu kartlar, tüm POS cihazlarında, e-ticaret sitelerinde ve ATM makinelerinde kullanılabilir. Bir banka hesabı kartı, bir banka mevduat hesabıyla ilişkilendirilir. Banka kartları, ön ödemeli kartlar gibi, çoğunlukla, hesabınızdaki bakiye kadar para çekmenize veya harcamanıza izin veren banka dışı kartlardır. Bazı bankalar, banka kartınıza karşı kullanabileceğiniz ön ödemeli hesap hizmeti de sunar, ancak bu hizmeti kullanmak için genellikle yüksek bir faiz oranı vardır. 5411 sayılı Bankacılık Kanunu'na göre bankalar mevduat hesapları ve kartlarından hesap işletim ücreti alabilmektedir. Sonuç olarak, banka hesap kartları genellikle hesabınızdan para çektiğiniz kadar harcayabileceğiniz ve arkalarında bir banka hesabı bulunan ücretsiz kartlardır.  

Banka Kartı Nasıl Alınmaktadır?  

Banka kartı alabilmek için  kişinin resmi olarak yetkili bir bankaya giderek kayıt yaptırması ve hesap açması gerekmektedir. Hesap açıldıktan sonra belirli bir tarih aralığında kargo ile eve  gönderilir.  

 

Banka Kartı Kullanmanın Faydaları   


Günümüzde banka kartı ile  dijital internet bankacılığı ve mobil bankacılık gibi özel işlemler yapılabilmektedir. Banka kartı kullanmanın faydaları aşağıda listelenmiştir:  
Bütçe planlamak, Hızlı ödeme, Güvenlik, Online alışveriş, Gelir ve giderleri takip etmek banka kartının faydalarındandır.  

Banka Kartı Nasıl Kullanılmaktadır?  

Banka kartı nedir soruları ile birlikte banka kartı nasıl kullanılır soruları da merak edilmektedir. Banka kartı ile harcama yapabilmek için karta bağlı mevduat hesabına para yüklenmesi gerekir. Daha sonra bu para kart ile yapılan online alışverişler dahil tüm alışverişlerde kullanılabilmektedir. Banka kartı ile yapılan alışverişlerde taksit, erteleme gibi özelliklerden yararlanılmamaktadır. Ancak diğer yandan sahip olunan paranın harcanmasına olanak tanıyan bir banka kartı sayesinde banka kredisi çekmeye ve ticari faiz ödemeye gerek kalmaz. Banka kartının bağlı olduğu mevduat hesabı üzerinden online aracıyı kullanarak; EFT, Havale, Para yatırma, çekme ve Fatura Ödeme gibi her türlü bankacılık işlemleri yapılabilir.  
 

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler

31 Mayıs 2022

Borsa İstanbul Hakkında Bilgiler2013 yılına kadar İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı ...

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?

31 Mayıs 2022

Ekonomi ve İktisat Farkı Nedir?İktisat ve ekonomi terimleri genellikle aynı anlamlarda kulla...

Piyasa Değerine Göre Şirketler

28 Mayıs 2022

Piyasa Değerine Göre ŞirketlerAraştırma ve değerleme şirketlerinin vermiş olduğu verile...

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?

26 Mayıs 2022

Corona Virüsün Dünya Ekonomisine Etkisi Nelerdir?Corona virüs ülkemizi ve dünyada yer alan...