Banyo Yaparken Dikkat Etmemiz Gerekenler Neler?

6 Ocak 2021

Genelde haftanın 2-3 günü mutlaka banyo yaparız. Suyun ve nemin fazla olduğu alanlar bakterinin oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Bu sebeple daha dikkatli olmamız gerekmektedir. Farkında olmadan cilt rahatsızlıkları veya farklı hastalıklara yol açabiliriz. Bunun için sizlere nerelerde daha dikkatli olmanız gerekiyor araştırdık.

1- Bikini kısmına özen

Daha çok burada dikkatli olmalıyız. Hassas ve temizliği temizliği önemli olan bikini bölgesinde kullandığını traş yada makinası kişiye özel olması gerekiyor. Ayrıca bu aletleri kullanmadan önceden mutlaka temizliği yapılmalıdır. Çünkü cildinizin tahriş olmasını önleyecektir.

Temizleme anında sabun tercih etmeyin. Cildin alması gereken nemi alamadığı için cildinizde sorun oluşturabilir. Bu sebeple traş köpüğü yada krem kullanmanız daha iyi olacaktır.

2- Banyo lifine özen göstermelisiniz

Kullandığımız liflerin temizliği önemli bir noktadır. Banyonda lif kullanımı oldukça önemlidir. Vücudunuzda oluşan ölü derilerin temizlenmesinde çok yardımcı olacaktır. Bu sebeple lif temizliği ve kullanımı önemli bir detaydır. Dikkat edilmediğinde bakteri oluşması kaçınılmaz olacaktır.

  • Kullanılan liflerin kısa süreli olması gerekir.
  • Kullandığınız lifte su bırakmadan bir yere mutlaka asın.
  • Kullanıma geçmeden önceden lifi kaynar su ile iyice temizleyin.
  • Lif işiniz bittiğinde temizleyin ve kurutun.

3- Ulaşamadığınız alanlara dikkat edin

Banyo yaparken zaman zaman vücudumuzun her bölgesine ulaşamayabiliyoruz. Genelde bel kısmı, sırtımız gibi yerlerde kese yada fırça kullanmanız gerekiyor. Daha temiz olmak için önemli.

4- Banyoda kişisel olan eşyalarınızı bırakmayın

Banyo genelde nemli bir alan olması nedeniyle kirli olma durumu çok fazladır. Tırnak makası, tarak ve diş fırçanızı burada bulundurmayın. Çünkü banyo ortamında olan nemli havanın kiri bu kişisel eşyalarınıza mikrop gelebilir. Bunun için daha dikkatli olmanızı öneriyoruz.

5- Havlulara dikkat edilmeli

Kullandığınız havluları sürekli yıkayın. Ayrıca bir havlu ile çok fazla kurulanmayın. Sürekli değiştirin. Mutlaka kurutun, nemli olmamasına özen gösterin.

Özellikle havlularınızı banyoda asmamaya özen gösterin. Nemli olduğu için kuruması geç olacaktır. Bu nedenle bakteri oluşmasına neden olacaktır.

Tüm bunlara özen gösterdiğiniz sürece temiz bir banyo yapmış olacaksınız. Sorunsuz gibi algılansa da, aslında cilt sorunları saç ve akne gibi problemler oluşmasına neden olacaktır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Meğer Makinemizde ki Bardaklar Bu Nedenle Çiziliyormuş

21 Eylül 2023

Bulaşık makinesi, deterjanın kalitesi, çok sık yıkama yapmak, yüksek ısıda yıkamak gibi ...

Mikrodalga Fırın Hangi Amaçlar İçin Kullanılır?

19 Eylül 2023

Mikrodalga fırınlar teknolojinin ilerlemesi ile birlikte mutfaklarımızda yer almaya başlayan ...

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?

30 Temmuz 2022

Plüton Neden Artık Bir Gezegen Değil?Plüton bir cüce gezegendir. Plüton’un Amerikalı as...

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?

29 Temmuz 2022

Zaman Yolculuğu Mümkün Müdür?Eski zamanlarda olsaydık bunu sorduğunuz için alay konusu o...