Banyoda Duş Jeli mi Sabun mu Kullanılır?

26 Şubat 2021

Vücudumuz için kullandığımız sabun yada duş jeli tamamen kişinin isteğine bağlıdır. Tabi bunun kişi için ne kadar faydalı yada zararlı olduğu tartışılır. Sizde cildiniz için faydalı olanı duş jeli mi yoksa sabun mu diye merak ediyor musunuz?

Daha fazla tercih edilen

Sabunda olmayan güzel ve hoş kokular duş jelini mevcut. Hem koku hem de kullanımı daha kolay olduğu için duş jeli tercih ediliyor. Bazılarının duş jelinin kullanımı ve zararlı olduğunu düşündüğünden sabunu tercih etmektedir.

Alerji olma durumu

Eğer cildiniz hassas ve kısa sürede alerji oluyorsa duş jelinde bulunan koku esansı alerji olmanıza neden olabilir. Çünkü duş jelinde olan koku esansı alerji riskini artırmakta. Bu sebeple eğer cildiniz alerji olma riski yüksek ise kokusuz olan sabunları tercih edebilirsiniz.

Tahriş

Cildinize uygun olmayan sabun ve duş jelinde olan köpürten maddelerden kaynaklı tahriş olma riskine yüksek. Bunun yanı sıra fazla duş almakta cildinizin tahriş olmasına neden olur.

pH değeri

Hem sabun hem de duş jelinde vücudun pH değerini düşüren maddeler bulunmaktadır. Buda cildin pH değerini bozarak kişide egzama, mantar gibi cilt hastalıklarına neden olur. Bu nedenle kullandığınız sabun yada duş jeli hangisi ise pH değerinin 7'nin altında olmamasını mutlaka dikkat edin.

Fazla duş almak ve sabun, duş jeli kullanmak cildin tahriş olmasına neden olur. Buda vücudun pH değerini bozabilmektedir. Böylece vücudun faydalı olan bakterileri yok olmaya maruz kalabilir.

Neye dikkat edilmeli?

Öncelikle cilt yapınızı bilerek ürün almaya dikkat edin. Fazla duş alımı cildin tahriş olmasına neden olur. Bu nedenle Duş almayı azaltarak ve aldığınız sabun ve duş jelinin pH değerinin 7'nin altında olmamasına dikkat etmelisiniz. Duş alımından sonra vücudunuza nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Evimizi daha derli toplu ve her zaman tertemiz yapmanın yolları ...

26 Eylül 2023

Bugün bir çok okurumuzun işine yaracak bir yazı hazırladım.Bu devirde kadınların büyük b...

Ev Temizliğinde Yaptığımız Büyük hatalar

15 Eylül 2023

Çoğumuz makinede bulaşık bırakmamanın, kirli kıyafetlerin çamaşır makine de hemen yıkam...

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  

5 Mayıs 2022

Ahşap ve Laminat Parkeleri Parlatmak İçin İpuçları Nelerdir?  Ahşap ve laminat parke gü...