Banyondan Sonra Bacaklarınızı Soğuk Su İle Yıkarsanız...

11 Aralık 2020

Bacaklarda oluşan varis sebeplerinden biri de yaşam koşulları, kişisel etki ve iş hayatımız da vardır. Varis bacakta belirgin şekilde görünmesi, buda şişme ve ağrı sonucundan fark edilen bu varislerden kurtulmak mümkün mü peki? Cevabınız bizlerde.

Daha çok bacakta meydana gelen toplardamarın genişlemesiyle oluşan bir durumdur.

Bir çok insanda varis görmek mümkün. En çokta sürekli ayakta olan kişiler ve hareket etmeden iş yapan bireylerde daha çok artığı görülmekte. Ayrıcı hamile kadınlarında bu riski olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle ailede ki kişilerde varis yaygın ise buna daha dikkat etmeliyiz.

Bacakların farklı yerlerinde en derinlerde toplar damarlar vardır. İşte bu toplar damarlar her biri varis oluşmasına neden olduğunu unutmayalım. Sebebi ise, varis bulunan kişiler de yapılan tedavi aşamasında ve bunun toplardamarlar ile alakası olmasından kaynaklıdır. Yapılan varis tedavisinde, bacakta ki toplardamarların ultrasongrafi ile yapılan inceleme ile bir yol belirlenir. Toplumda bunun dopleri olarak söylenen bu uygulama, varislerin bitmesinin yüzdesi ile ilgili bilgi vermektedir.

Şöyle diyebiliriz; bacakta derinlerde toplardamarlarda eğer problem var ve buda iç varis denilir. Bu sebeple bu kişilere ameliyat yapılması önerilmiyor. Bu durumlarda ise bu kişilere varis çorapları veya oral yol şekilde ilaç kullanmaları önerilmekte. Bu kişilerin yaşam şekillerini de değiştirmeleri gerekebiliyor.

Oluşan bu varislerin yapısına göre tedavi şekillerine değişebilir. Diğer bir yöntem ise telenjiektazi, kılcan olan varislere dış kısımdan yapılan tedavi yöntemidir. Geniş olan varisler de ise, iğne ile ilaç tedavi tavsiye edilir. Bu varis tedavi yöntemleri ayakta yapıldığı için, bu kişilerin yatmasına gerek kalmıyor.

Varisleri nasıl önleyebiliriz?

Yaşam şeklinizi ve işinizi değiştiremiyorsanız, mutlaka varis çorabı kullanın. Duş alırken de bacaklara yapılan soğuk su ile duş yapmakta çok iyi gelecektir.

Eğer bu varislerin oluşumunu önlemek istiyorsanız, sıcak banyo, sıcak kumda uzanma, kaplıcalar ve güneşlenmekten uzak durmalısınız. Bunun dışında varis engellemek için kişilerin daha çok yüzme ve yürüyüş yapmaları gerekiyor.

Varisli damarlardan kurtulmak için doğal uygulamalar

Bacaklarında varis olan kişilerin kıl ve damar cerrahisine gitmeli . Burada yapılan muayene sonunda, bu kişiye bakılarak tedavi yöntemi belirlenir. Bu kişi eğer radyofrekans ablasyon veya klasik cerrahiye uygun ise, kişinin isteği üzerine ameliyat yapılır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Vücudunuz ürik Asidi Fazla Üretiyor mu ? Çaresi Nedir ve Hangi Besin İyi Gelir

27 Eylül 2023

Vücudumuz bazı besinleri tükettikten sonra ortaya pürinin adı verilen madde ortaya çıkar ve...

Karındaki Şişliğin 5 Sebebi

25 Eylül 2023

Çoğumuz karın şişkinliğinden muzdarip. Nüfusun %15 ile %35 bu şişkinlikten şikayetçidir...

KEMİK ERİME RİSKİNE KARŞI KALKAN !!!

18 Eylül 2023

Kuru eriğin sağlık açısından pek çok faydası vardır. İşte bunlardan bazıları: ...

KALÇA AĞRISI KANSER BELİRTİSİ Mİ

16 Eylül 2023

KALÇA  AĞRSIKalça ağrısı, kalça ekleminde ve çevresindeki dokularda meydana gelen acı ...