Barbaros Hayrettin

22 Aralık 2021

Barbaros Hayrettin

Barbaros Hayrettin Paşa, Osmanlı Devleti’nin deniz seferlerinde ve denizlerde süren savaşlarındaki başarılarındaki kilit isimlerinden biridir. Özellikle Akdeniz’de bulunan güçlü devlete karşı üstünlük kurmasında Hayrettin Paşa’nın hakkı fazladır. Peki, denizlerde başarıları ile birçok kitaba, filme konu olan Hayrettin Paşa kimdir? Tüm ailesi denizcilik ile uğraşan ve denizlerdeki birçok zaferde imzaları olan kardeşlerin en küçüğüdür.

TRT’nin şu anda en güncel filmleri arasında bulunan ve yayınladığı günlerde seyircisini ekran başına kitleyen Barbaroslar: Akdeniz Kılıcı dizisinde yer alan karakterlerden biri Barbaros Hayrettin Paşa olmaktadır. 

Barbaros Hayrettin Paşa Kimdir?

Hayrettin Paşa, 1478 yılında Midilli’de dünyaya gelmiştir. Kendisinin gerçek adı Hızır Reis’tir. Ancak göstermiş olduğu üstün başarılardan sonra Yavuz Sultan Selim tarafından “Dinin Hayırlısı” manasına gelen “Hayrettin” adını vermiştir. Barbaros ismini ise ağabeyi Oruç Reis’ten dolayı kullanmaktadır. Avrupa’da Oruç Reis’in barbarca öldürülmesinin ardından onun kullanıldığı Barbaros ismini ondan sonra Hayrettin’e vermişlerdir. 

Barbaros Hayrettin Paşa kardeşleri ile birlikte Osmanlı Devleti’nde denizcilik üzerine sayısız başarıya imza atmıştır. Hayrettin Paşa, Osmanlı’nın ilk Kaptan-ı Deryasıdır. Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman dönemlerinde çalışmaları ile taktir toplamıştır.

Ticaret ve Denizcilik Hayatı

Dört kardeşin en küçüğü olarak dünyaya gelen Hızır Paşa (Barbaros) gençliğinde yaptırdığı bir gemi ile Midilli, Selanik ve Eğri boz güzergâhında ticarete yapmaktaydı. Rodos şövalyelerine esir düşen ve Oruç Reis’i kurtardılar ardından Şehzade Korkut’un himayesinde çalışmalarına devam ettiler. 

Bu süreçte en çok ağabeyi ile Akdeniz kıyılarında düzenledikleri akınlarda başarı yakaladı. Büyük ganimetler elde ettiler. İspanya, Ceneviz ve Fransa gibi büyük devletlere karşı kazandıkları başarılar isimlerini duyurmaya yetti. Bu başarıların arasında 1516 yılında Yavuz Sultan Selim’e büyük bir gemi gönderdiler. 1516-17 yılları arasında Yavuz Sultan Selim ile birlikte İspanyol ve Cezayir devletlerini denetim altına almayı başardılar.

Osmanlı Devleti’ndeki Başarıları

Barbaros Hayrettin Paşa, kesinlikle Osmanlı içerisinde büyük başarılara imza attı. Katıldığı savaşlarda büyük üstünlük elde etti. Katıldığı savaşlar arasından bazıları; 

  • 1519 İspanya donanmasına karşı
  • 1520-1525 Akdeniz Avrupa kıyıları
  • 1530 Cezayir
  • 1534 Akdeniz Deniz Seferleri
  • 1534 Tunus
  • 1536 İtalya kıyılarına karşı seferler
  • 1536-37 Ege Denizi/ Venedik adaları
  • 1538 Preveze Deniz Savaşı
  • 1543 Fransız Donanmasına karşı Nice ‘ı aldı

Barbaros Hayrettin Paşa, 4 Temmuz 1546 yılında 68 yaşında iken vefat etti. “Mate reisü’l-bahr” yani “denizin reisi vefat etti”. Naşının bulunduğu Türbe Beşiktaş’ta bulunmaktadır. Bu Türbe Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Her yıl denizciler tarafından anılan Hızır Paşa, artık filmler ve belgeseller ile de yeni nesillere tanıtılmak, unutturulmamak adına çalışılmaktadır.

Yorumlar

İlk yorumu siz yapın!

Yorum Yap

Lütfen adınızı giriniz!
Lütfen puan seçin!
Lütfen bir yorum yazın!

İlgili Yazılar

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar

1 Eylül 2022

Dünyaca Tanınan Türk Ressamlar yazımızda hem dünyanın dört bir yanına duygularını dağıt...

İSVİÇRE MEDENİ KANUNU NEDİR? TÜRKİYE'DE NE ZAMAN UYGULANDI? 

30 Ağustos 2022

İsviçre Medeni Kanunu, 1907 yılında hukuk profesörü Eugen Huber tarafından hazırlanmıştır...

OLAĞAN ÜSTÜ HAL NEDİR?

30 Ağustos 2022

Olağanüstü hal veya kısa adı ile OHAL, olağanüstü durumlarda devletin hukuki açıdan daha r...

Nikola Tesla

13 Ağustos 2022

 Nikola Tesla Kimdir? Nikola Tesla, 1856 Sırbistan doğumlu Amerikalı bir mucittir. Elektrik ...